Дневен Обзор 23.07.2025

Търговската сделка на Тръмп с Япония с 15% мито разтърсва световните аграрни пазари преди пика на реколтата в САЩ

Пшеница

Пазарите на пшеница продължиха да се колебаят под натиска на променящи се основни фактори и глобални новини във вторник. Септемврийският фючърсен договор за пшеница на борсата в Чикаго (CBOT) за 2025 г. затвори при цена от 5.49½ долара за бушел, с ръст от 7¼ цента спрямо предходния ден, преди да падне с 2½ цента в началото на сесията в сряда. Повишението беше подхранено от оптимизма около новата търговска сделка между САЩ и Япония, която включва 8 милиарда долара японски внос на земеделски стоки и 15% реципрочно мито от 1 август. Все пак, смесени полеви данни от обиколка в Северна Дакота показаха добиви от пролетна пшеница от 50 бушела/акър, под нивото от 52.5 миналата година, което предизвика тревога. На вътрешния пазар в САЩ, жътвата на зимната пшеница е завършена на 73%, малко над средното, докато оценките за пролетната пшеница се влошиха, което свали индекса Brugler500 със 7 пункта до 338.

Царевица

Цените на царевицата спаднаха във вторник с 4½ цента, като септемврийският договор за 2025 г. затвори на 3.99¼ долара за бушел. През нощта имаше леко възстановяване с повишение от ¾ цент. Постоянните валежи в царевичния пояс и слабите цени на физическия пазар оказаха натиск върху настроенията. Освен това, отворените позиции нараснаха с 18 351 договора, което сочи засилен натиск от страна на продавачите. ANEC понижи прогнозата си за юли за износа на царевица от Бразилия до 4.14 млн. тона, в сравнение с 4.6 млн. предходната седмица, докато Южна Корея закупи 269 000 метрични тона царевица през нощта. Новата търговска сделка между САЩ и Япония вероятно ще засили търговията със земеделска продукция, особено при ориза и евентуално царевицата.

Соя

Пазарите на соя остават нестабилни на фона на предпазлив оптимизъм. Във вторник договорите за август 2025 г. затвориха на 10.10¼ долара за бушел, със спад от 4¾ цента, но рано в сряда се възстановиха с 5 цента. Отворените позиции се увеличиха с 6 875 договора, което предполага внимателни покупки в очакване на ключови новини относно търговията и времето. Прогнозата за износа на соя от Бразилия беше леко коригирана надолу до 12.11 млн. тона, докато американските цени на соята са под натиск от глобалната конкуренция и несигурност около търговските преговори с Китай. Спадът на цените на суровия петрол натежа върху соевото олио, но соевият шрот се задържа стабилен, като се повиши с 3.30 долара/тон. Секретар Бесент очаква отлагане на крайния срок за новите мита между САЩ и Китай, който е насрочен за 12 август, което може да повлияе на търсенето на соя.

Основни събития, повлияващи глобалния зърнен пазар

Глобалните селскостопански пазари получиха силен тласък във вторник вечер, когато президент Доналд Тръмп обяви ново търговско споразумение между САЩ и Япония, включващо 15% реципрочно мито от 1 август. Очаква се сделката да донесе 550 милиарда долара инвестиции в САЩ и да увеличи вноса на автомобили, ориз и земеделски продукти, което може да пренасочи търговските потоци в Азиатско-тихоокеанския регион.

Междувременно, Русия намали прогнозата си за реколтата от пшеница до 88–90 млн. тона и понижи очакванията си за износ до 43–44 млн. тона, в сравнение с предишни оценки. Регионът Ростов, един от най-големите производители, понесе загуби от 30% поради суша. Въпреки регионалните трудности, Министерството на земеделието на Русия очаква обща реколта от зърно в размер на 135 млн. тона, подпомогната от по-добри резултати в Ставропол и централна Русия.

Във Франция, перспективите за жътвата на пшеница са значително подобрени. Според Argus Media, производството на мека пшеница ще достигне 33.4 млн. тона, при само 25.6 млн. тона миналата година. Националният добив се прогнозира на 7.44 тона/хектар, което надвишава средното за периода 2017–2023 г. Въпреки намалените площи поради лошо време, качеството е високо, със съдържание на протеин над 11%.

В целия ЕС метеорологичните условия са благоприятни. Очаква се ЕС-27 плюс Великобритания да приберат 147.9 млн. тона пшеница за сезон 2025/26 – ръст от 1.2% спрямо предишната прогноза. Наднормените валежи в Полша, Австрия и Германия подобриха очакванията за добиви, а по-хладните температури в Централна Европа подпомагат развитието на културите.

В Северна Америка, обиколки в Северна Дакота разкриха смесени резултати при добивите на пролетна пшеница. Съветът за качество на пшеницата отчете 50 бушела/акър в северната част на щата, под резултатите от миналогодишната обиколка и под оценката на USDA от 59 бушела. Все пак, равномерната гъстота на посевите и слабият натиск от болести създават известен оптимизъм, особено където растенията още се развиват и получават влага.

Времето остава разнообразно в царевичния пояс на САЩ. Северните равнини се радват на благоприятни условия с редовни валежи и умерени температури. В същото време централните и южните райони се затоплят, като прогнозите сочат предстояща суша, която може да засегне царевицата и соята. В Средния запад се очаква горещина южно от фронта и продължаващи бури на север.

В Бразилия, ANEC намали прогнозите си за износ на царевица до 4.14 млн. тона и соя до 12.11 млн. тона, и двете стойности са леко под миналоседмичните. Въпреки това, износът на соев шрот вече се прогнозира на 2.4 млн. тона, спрямо 2.25 млн. преди това, което показва засилено глобално търсене на фуражи.

Министерството на земеделието на Китай се опитва да овладее свръхкапацитета и ценовия спад при свинете, като свика водещите развъдчици на прасета на форум за устойчиво развитие. Цените на свинското месо са с 15% по-ниски на годишна база, като Пекин може да въведе глоби за продажби под себестойността. Като най-голям производител на свинско месо и потребител на фуражи в света, Китай ще играе ключова роля за глобалното търсене на царевица и соя.