Дневен Обзор 22.07.2025

Китай инвестира мащабно в Африка, докато времето и реколтите по света разделят пазарните очаквания

Пшеница

Пшеницата стартира сесията в сряда на борсата в Чикаго при цена от $5.41¾ за бушел за септемврийския договор през 2025 г., като продължава леката слабост след понижението в понеделник. Въпреки силните данни за експортни инспекции от миналата седмица (732 290 тона срещу 291 000 тона за същия период на 2024 г.), търговците остават предпазливи на фона на смесени условия в САЩ и в чужбина. Прибирането на зимната пшеница в САЩ е завършено на 73% – малко над средното за сезона – но пролетната пшеница е под натиск и оценена само на 52% в добро/отлично състояние, след спад от 2 пункта. Индексът Brugler500 също спадна със 7 пункта до 338. Руските прогнози за добив остават високи – между 88 и 90 млн. тона, но сушата в Ростовска област и забавянията в товаренето в черноморските пристанища започват да оказват влияние върху очакванията.

Царевица

Царевицата отвори при $4.01¾ за бушел за септемврийския договор през 2025 г., подложена на натиск, тъй като пазарът балансира добрия напредък в САЩ със смесеното търсене и глобалните климатични рискове. Докладът на USDA от понеделник показа, че 74% от посевите са в добро/отлично състояние, 56% са цъфнали. Въпреки лек спад в седмичните инспекции (983 625 тона спрямо 1,3 млн. тона предната седмица), от началото на годината те са с почти 29% над нивата от 2024 г. Засушаването в Европа и черноморския регион продължава да подкрепя местните цени, а прогнозата за добив в Бразилия беше повишена до 136,3 млн. тона благодарение на силната втора реколта.

Соя

Соята започна търговията в сряда при $10.07¾ за бушел за августовския договор през 2025 г., по-ниско от затварянето в понеделник. Културите в САЩ показват признаци на стрес, с оценка от 68% добро/отлично състояние – спад с 2 пункта спрямо предходната седмица. USDA отчете скок на инспекциите до 365 000 тона спрямо само 151 000 тона предната седмица. Въпреки това, пазарните нагласи остават мечи поради слаби маржове на преработка в САЩ, наводнение с бразилска соя и рекордни вносни обеми в Китай, където обаче търсенето по веригата остава слабо. Националната цена по cmdtyView спадна с 10 цента до $9.76¼.

Глобални пазарни двигатели – Какво движи пазара днес

Широк спектър от международни развития формира настроенията в днешната зърнена търговия – от китайски инвестиции в Африка до променящи се климатични условия в ключови производствени зони.

Китай осигурява доставки чрез Ангола

Китайският държавен конгломерат Citic Ltd. инвестира стратегически $250 млн. в разработване на мащабни ферми за соя и царевица в Ангола, обхващащи 100 000 хектара земя. Около 60% от продукцията ще бъде изнасяна за Китай, в опит на Пекин да намали зависимостта си от американски доставки на фона на продължаващите търговски напрежения.

Новата реколта на Русия навлиза на пазара

Новата руска реколта вече започва да излиза на пазара, но с нееднозначни очаквания. Ставропол отчита силна продукция от 8,5 млн. тона, но сушата е намалила прогнозите за Ростов с 30%. Търговците съобщават за засилен поток на зърно към терминалите, но товаренето в черноморските пристанища остава нарушено. Земеделското министерство на Русия продължава да залага на оптимистична прогноза от 135 млн. тона зърно, включително 90 млн. тона пшеница.

Ревизирана прогноза за царевицата в Бразилия

AgRural повиши прогнозата за добива от царевица в Бразилия за 2024/25 до 136,3 млн. тона (от предишните 130,6 млн.), позовавайки се на по-добри от очакваното добиви от зимната реколта. Към 17 юли, 55% от площите с втора царевица са ожънати в централно-южната част на страната, макар и това да изостава от 82% през същия период на 2024 г.

Цените на палмовото масло подкрепени от Индия и соево масло от САЩ

Очаква се цените на палмовото масло да останат високи – между 4 100 и 4 300 рингита на тон. Скокът в търсенето се дължи на зарежданията от Индия преди фестивала Дивали, както и на високите цени на соевото масло в САЩ, които правят малайзийския палмов експорт по-конкурентен. Над 50% от американското производство на соево масло отива за биодизел, което допълнително затяга пазара.

Налягане върху добивите от царевица в ЕС

Докладът MARS на ЕС очерта положителни очаквания за добиви в Румъния, Франция и Испания, но предупреди за риск в Италия и Турция поради скорошните горещини. Във Финландия се разпространяват болести, а в Германия – вредители, което също поражда опасения. В засегнатите региони добивите се очаква да са по-ниски.

Излишък от пшеница укрепва продоволствената сигурност в Ирак

Ирак прибра над 5 млн. тона пшеница – достатъчно, за да покрие нуждите от хляб до 2026 г. С резерви, достигащи 6,5 млн. тона, страната избегна внос за трета поредна година. Инвестициите в напояване и складова инфраструктура се отплащат – капацитетът на съхранение е увеличен с 2 млн. тона през последните две години.

Индия разширява площите за царевица и ориз

Засетите площи с царевица в Индия са се увеличили с 15,4% на годишна база до 7,12 млн. хектара, а оризът – с над 12%. Това се дължи на благоприятния мусон, който към момента е с 6% над нормата. Очаква се тази промяна да повлияе на глобалните търговски потоци в следващите месеци.

Седмични експортни данни от САЩ

По данни на USDA за изминалата седмица: 984 000 тона царевица, 365 000 тона соя и 732 000 тона пшеница са били инспектирани за износ. Мексико е основният купувач на царевица, Германия – на соя, а Нигерия – на пшеница. Това подчертава глобално диверсифицирана база от търсене, въпреки логистичните и геополитически предизвикателства.