Борсов Коментар 21.07.2025

Пшеницата отслабва въпреки силните износни данни от САЩ, соята губи подкрепа заради нарастващи запаси, а царевицата е под натиск от сушата в Европа

Пшеница: Спад в края на сесията въпреки позитивните очаквания за износа

Фючърсите на пшеницата в Чикаго приключиха търговията в понеделник със спад – договорът за септември 2025 г. затвори на $5.42¼ за бушел, намалявайки с 4 цента. Това се случи въпреки силните седмични данни за износа на USDA, отчели 732 290 метрични тона пшеница – значително над нивата от предходната седмица и същия период на 2024 г. Прибирането на зимната пшеница е 73% завършено, малко над средното, докато пролетната отбеляза спад от 2% в оценката на състоянието – до 52% добро/отлично. Индексът Brugler500 също падна със 7 пункта до 338. Въпреки подписания договор от Бангладеш за годишен внос на 700 000 тона от САЩ за пет години, пазарът остана сдържан в очакване на резултатите от обиколката на Wheat Quality Council тази седмица.

Царевица: Лек спад на фона на нарастващо предлагане и продължаваща суша

Фючърсите на царевицата също приключиха деня на червено – договорите за септември 2025 г. затвориха на $4.03¾ за бушел, понижавайки се с 4¾ цента. Износните инспекции възлязоха на 983 625 тона, леко под предходната седмица, но с 28.9% повече на годишна база спрямо 2024 г. Данните на USDA показват, че 56% от царевицата в САЩ е във фаза „нацъфтяване“, а 14% е достигнала фаза на оформяне на зърното („dough stage“), с постоянно добро състояние (74% добро/отлично). Въпреки силната реколта в САЩ, сушата в Европа и региона на Черно море изтласка местните цени нагоре. В глобален план предлагането на царевица се увеличи благодарение на Бразилия и САЩ, но се очаква потреблението да надвиши производството през 2025/26 г., което може да ограничи наличностите.

Соя: Понижение на цените при слаб пазарен тон

Соята беше най-слабият сегмент за деня – августовските договори за 2025 г. затвориха на $10.15 за бушел, губейки 12¾ цента. Посевите в САЩ показват признаци на стрес – с оценка 68% добро/отлично, което е спад от 2% спрямо миналата седмица. Износните инспекции възлязоха на 364 990 тона, значително над ревизираните 151 346 тона от миналата седмица. Въпреки това нарастващите запаси – вследствие на прилив от бразилска соя и слабо вътрешно търсене – поддържат негативния пазарен тон. Китай внесе рекордни 12.26 милиона тона соя през юни, но проблеми със съхранението и мудно търсене по веригата ограничават покупателния ентусиазъм.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Септември 199.24 -1.47
Царевица Септември 158.95 -1.87
Соя Август 372.95 -4.68
Соев шрот Август 298.18 -3.86

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Септември 202.00 -0.50
Царевица Август 211.00 +1.25
Рапица Август 470.50 -2.50

 

Глобални пазарни двигатели

Китай поставя рекорд по внос на соя

Благодарение на изключителната реколта в Бразилия и напрежението в търговията със САЩ, Китай внесе 12.26 млн. тона соя през юни – ръст от 9.2% на годишна база. Въпреки намаления внос от Аржентина, доставките от САЩ към Китай са с 33% повече за първото полугодие на 2025 г. В същото време се наблюдава натрупване на запаси от соев шрот при мудно вътрешно търсене, което натиска местните цени надолу.

Парагвай изпитва трудности с износа

Износът на соя от Парагвай е намалял с 1.3 млн. тона за първата половина на 2025 г. спрямо миналата година, което е довело до спад на приходите с $659.5 млн. Прогнозата за следващата реколта е по-слаба, като се очаква засушаване и затягане на регионалното предлагане.

Положителна перспектива за царевицата в САЩ, но суша в Европа

Благоприятните метео условия в САЩ повишават глобалното предлагане на царевица и понижават цените. В същото време сериозна суша в Европа и части от Черноморския регион създава несигурност и натиска местните цени нагоре, въпреки поевтиняващите американски фючърси.

Мечи тон при соята се задържа

Докладите на USDA и положителните вегетационни индекси сочат стабилен потенциал за добив в САЩ, но ниското търсене и опасенията около отношенията САЩ-Китай задържат негативната пазарна нагласа. Потенциалният стрес от горещините в края на юли и началото на август остава рисков фактор.

Цените на соевото олио се покачват

Международните и вътрешните цени на соевото олио достигнаха най-високите си нива от октомври 2023 г. Търсенето на биодизел, особено в Бразилия и САЩ, както и износните данъци в Аржентина пренасочват купувачи към тези пазари. USDA прогнозира ръст на потреблението на соево олио в САЩ с 10.5% през 2025/26 г.

Стабилизиране на цените на царевицата в Бразилия

В някои региони на Бразилия, като Сорисо и Рио Верде, цените на царевицата се стабилизират, с ръст от съответно 5% и 2%. Причините са ограничена активност от страна на продавачите, бавен напредък на втората реколта и повишени транспортни разходи.

Смесени метео условия в Европа и Черноморието

Западна Европа получи благоприятни валежи през уикенда, които помагат на летните култури, но могат да забавят жътвата на пшеницата. Същевременно югоизточната част на Черноморския регион остава суха – това вреди на царевицата, но подпомага прибирането на пшеницата.

Ръст на цените на торовете в Черноморския регион

Цената на азотния тор (урея) в Черноморския регион се е повишила с 9.38% за седмицата и с 25.7% за последния месец. Причините са поскъпване на природния газ и силно търсене – фактори, които могат да увеличат производствените разходи на земеделците в бъдеще.