Борсов Коментар 14.07.2025

Излизането на Русия от зърненото споразумение и рекордният внос на соя от Китай преначертават глобалната търговска картина

След бурното начало на седмицата, глобалните зърнени пазари реагират на засилващото се геополитическо напрежение, променящите се търговски маршрути и нестабилните климатични условия в основните производствени региони.

Пшеница

Фючърсите за пшеница в Чикаго с доставка през септември 2025 г. приключиха понеделник на ниво от $5.41 1/2 за бушел, със спад от 3 1/2 цента за деня. Контрактите в Канзас Сити също отбелязаха лек спад, докато тези в Минеаполис загубиха между 10 и 11 цента. Реколтата от зимна пшеница в САЩ достигна 63% от площите, малко под средното за последните пет години. Състоянието на пролетната пшеница се подобри, като 78% вече са в етап на изкласяване, а индексът Brugler500 се повиши с 4 пункта. Износът обаче остава слаб — седмичният обем на изнесената пшеница спадна с 15.8% спрямо предходната седмица и с близо 30% спрямо същия период през 2024 г. Допълнително напрежение внесе обявеното от президента Тръмп 30% мито върху вноса на пшеница от ЕС и Мексико, влизащо в сила от 1 август, както и заплахата от вторични санкции за търговските партньори на Русия.

Царевица

Фючърсите за царевица приключиха понеделник на $4.00 за бушел, с ръст от 4 цента, въпреки слабия старт на търговската сесия. Данни на USDA сочат, че 34% от царевичната реколта вече е в етап на изкласяване, а 7% — в млечна зрялост. Оценката на състоянието остава висока — 74% от посевите са в добро до отлично състояние. Износът възлезе на 1.287 млн. тона, което е спад спрямо предходната седмица, но ръст спрямо миналата година. Мексико, Япония и Бразилия са основни дестинации. Очакваните валежи между 25 и 75 мм в царевичния пояс на САЩ ще подкрепят развитието на реколтата. В Бразилия жътвата на втората реколта продължава бавно — покрити са едва 40% от площите, спрямо 74% по това време през миналата година. На вътрешния пазар царевицата също е повлияна от опасения за търговска война и митнически бариери.

Соя

Цената на соята отбеляза лек спад в понеделник, като контрактите за август 2025 г. затвориха на $10.01 за бушел, надолу с 3 1/4 цента. USDA съобщи, че 47% от площите са в цъфтеж, а общото състояние на реколтата се повиши до 70% добро до отлично. Износът обаче се срина — седмичните инспекции показват спад от 63.2% спрямо предходната седмица. Междувременно Китай внесе рекордните 12.26 млн. тона соя през юни, основно от Бразилия, което задълбочава разликата между китайския и американския търговски поток. В САЩ търсенето на соево олио, особено за биогорива, се засилва. USDA прогнозира, че над половината от производството на соево олио в страната ще бъде използвано за биогорива през следващия сезон, което ще ограничи износа и ще повиши вътрешните цени.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Септември 198.88 -1.38
Царевица Септември 157.47 +1.57
Соя Август 367.80 -1.19
Соев шрот Август 295.09 -2.87

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Септември 197.25 -3.75
Царевица Август 206.50 0.00
Рапица Август 465.75 +2.75

 

Основни глобални фактори на пазара

Глобалният зърнен пазар се пренарежда под влияние на нови политики, логистични затруднения и дисбаланси между търсенето и предлагането:

Китайският рекорд внос на соя през юни — 12.26 млн. тона — е основно от Бразилия и се случва на фона на напрежението между Пекин и Вашингтон. Само 724 хил. тона са били от САЩ. Очаква се вносът да остане силен и през юли и август.

В Бразилия площите със соя за 2025/26 се очаква да нараснат с 1.2%, а производството да достигне рекордните 179.88 млн. тона, според Safras & Mercado. Втората реколта царевица изостава значително спрямо миналата година.

Биогоривният сектор в САЩ се очаква да поеме повече от половината от производството на соево олио, благодарение на федерални и щатски стимули. USDA повиши прогнозата си за използване на олиото до 15.5 млрд. паунда, което е ръст от 26.5%.

Вносът на палмово масло в Индия нарасна с 60% на месечна база през юни, достигайки 11-месечен връх от 955,683 тона, благодарение на ценови отстъпки. В същото време вносът на соево и слънчогледово олио остава променлив, а правителството коригира данъчната политика, за да стабилизира вътрешния пазар.

Износът на зърно от Украйна спадна с 76% на годишна база, което рязко намали обемите на пшеница и царевица. Спадът е резултат от инфраструктурни ограничения и геополитическа нестабилност в района на Черно море.

Русия обяви, че няма да поднови зърненото споразумение с ООН, прекратявайки ключов коридор за глобален износ на пшеница и торове. Това, в комбинация с митническите заплахи на Тръмп, усилва напрежението на пазарите.

В Аржентина цените на соевия шрот достигнаха най-ниските си нива от 15 години заради свръхпредлагане и ръст в производството на растителни масла за биогорива. Търсенето остава стабилно, но пренасищането оказва натиск върху вътрешните и външните пазари.

Производството на зърно в Европа ще нарасне с 6.9% този сезон, според Copa-Cogeca, благодарение на подобрено време в източните райони. В Западна Европа обаче сушата и високите температури продължават да застрашават развитието на пшеницата и царевицата.