Дневен Обзор 11.07.2025

Руският износ на пшеница за юли – най-нисък от 2008 г.

Цените при откриване на търговската сесия в Чикаго – понеделник, 14 юли 2025 г. (контракти за септември 2025 г.):

Пшеница: $5.54 ½ за бушел
Царевица: $3.99 ¼ за бушел
Соя: $10.12 ½ за бушел

Пшеница: Умерен оптимизъм, засенчен от притеснения за предлагането
Фючърсите на пшеницата в Чикаго стартираха седмицата при цена от $5.54 ½, след като затвориха с ръст от 7 ½ цента в четвъртък. Въпреки това, в ранната търговия в петък цените се понижиха с 3 ¼ цента на фона на несигурността около напредъка на жътвата в глобален мащаб. Американските експортни продажби на пшеница достигнаха 567 823 метрични тона – над два пъти повече от същата седмица на миналата година, като основни купувачи са Южна Корея, Япония и Мексико. Вътрешните прогнози за производство остават обтегнати – анализаторите очакват добивът от всички видове пшеница да спадне до 1.907 млрд. бушела, особено на фона на свиването на площите със зимна пшеница. На международно ниво, бавната жътва в Русия и недостигът на капацитет в терминалите оказват натиск върху снабдяването от Черноморския регион, докато Strategie Grains запази без промяна оценката си за добива на мека пшеница в ЕС – 130.7 млн. тона.

Царевица: Силно търсене, но и несигурност в предлагането
Царевицата започна деня без промяна при $3.99 ¼ за бушел. В четвъртък цените се движиха разнопосочно, като контрактите с доставка през юли бяха под натиск. Силните данни за износа обаче оказаха подкрепа. USDA отчете най-високите продажби на стара реколта за последните 8 седмици – 1.262 млн. тона, като новите продажби достигнаха 888 562 тона. Мексико и Япония остават водещи купувачи. Очакванията за вътрешното производство сочат потенциален спад от 75 млн. бушела заради по-ниски засети площи, докато прогнозата за Бразилия бе леко повишена до 132.3 млн. тона. Времето в САЩ остава смесено – валежи в Средния Запад подпомагат част от засегнатите зони, но културите в Северните равнини са под все по-голям стрес.

Соя: Скок в износа, но пазарът следи метео и търговски бариери
Фючърсите на соята започнаха сесията при $10.12 ½, след повишение от 3 ½ цента в четвъртък, но с понижение от 5 цента в ранната търговия в петък. Продажбите за износ достигнаха 4-месечен връх от 503 027 тона – над три пъти повече от същата седмица през 2024 г. Въпреки това, пазарът остава внимателен заради неблагоприятни климатични условия и променяща се търговска среда. Анализатори очакват лек спад от 7 млн. бушела в новата реколта, заради ревизирани площи. Производството в Бразилия беше леко коригирано нагоре до 169.4 млн. тона. В Китай проливни дъждове в северните райони и горещини в Синдзян заплашват ключови добиви, а местното търсене отслабва поради скъсен срок на годност на соеви продукти.

Ключови заглавия и фактори, влияещи на днешната търговска сесия

Продължаващата тревога относно глобалното предлагане на пшеница се засилва, след като юлският износ на Русия достигна най-ниското си ниво от 2008 г. Забавяния в жътвата, мудни доставки до пристанища и ниски цени доведоха до ограничено предлагане, особено в черноморските терминали. Търговци съобщават за глоби за престой на кораби в руските пристанища, тъй като те очакват товарене. Земеделци, притиснати от силната рубла и натиск върху цените, задържат стоката си в очакване на по-добри условия.

В Западна Австралия се очаква рязък спад в производството на пшеница – до 9.4 млн. тона спрямо 12.5 млн. тона през миналата година. Основната причина е слабият дъжд в ключови селскостопански зони. Общата прогноза за зърнената реколта на щата е 19.3 млн. тона, като последните подобрения във времето може леко да смекчат ситуацията.

В Украйна до 11 юли са ожънати едва 2.6 млн. тона зърно и бобови – значителен спад спрямо 8.4 млн. тона за същия период на 2024 г. Обемите на пшеницата и ечемика са значително по-ниски на годишна база. Въпреки благоприятното време в Черноморския регион напоследък, сушата в Украйна остава проблем за следващите 10–15 дни.

В Бразилия се очаква ръст в износа на соя през юли – до 11.93 млн. тона спрямо 9.6 млн. тона година по-рано. Износът на соев шрот също нараства – до 2.19 млн. тона. Износът на царевица обаче се очаква леко да спадне – до 4.34 млн. тона. Производството на соя в Бразилия за сезон 2024/25 бе леко понижено до 169.49 млн. тона.

В Китай нестабилното време заплашва няколко основни култури. Силни валежи в северната част може да предизвикат наводнения, докато сушата в южни провинции като Гуанси вече засяга захарната тръстика. Министерството на земеделието посочва, че прогнозите за основните култури остават непроменени, но признава, че памукът, фъстъците и соята са все по-застрашени от болести и температурен стрес.

В Аржентина посевите с пшеница се възползват от навременни дъждове, които подобряват почвената влага и подпомагат финалните етапи на сеитбата. Според Зърнената борса в Буенос Айрес 91% от планираните 6.7 млн. хектара вече са засети. Жътвата на царевица и соя е почти приключила, като се очаква добив от 50.2 млн. тона за соята и 49 млн. тона за царевицата, като 70.4% от площите вече са прибрани.

В САЩ продажбите за износ остават стабилни. Продажбите на соя за седмицата до 3 юли са водени от „неидентифицирани купувачи“, следвани от Египет. Основните купувачи на царевица са Мексико и Япония, а на пшеница – Южна Корея. Засегнатите от суша площи достигат 9% при соята и 35% при пролетната пшеница.

По данни за трафика по река Мисисипи се наблюдава възстановяване – общият обем на зърнените пратки достига 781 000 тона за първата седмица на юли. Износът на царевица скача с над 50% спрямо предходната седмица, докато при соята има спад от 17%. Тарифите за баржи също се покачват, отразявайки силно търсене по време на пиковия сезон.

Прогнозите за времето в САЩ остават ключов фактор за пазарните нагласи. Очакват се по-хладни условия в Северните равнини и части от Средния Запад, докато разпръснати валежи може да бъдат както полезни, така и предизвикателни. Централните и Южните равнини навлизат в критичен етап на опрашване при царевицата и соята, с очаквани множество атмосферни фронтове.

Накрая, новите мита на САЩ върху бразилски стоки засилват напрежението на глобалния пазар на соя и говеждо месо. Търговското напрежение може да засегне както американските преработватели, така и бразилските износители, докато промяната в структурата на преработка на соята може да позволи на Аржентина да възстанови част от пазарния си дял. В същото време, растящите цени на торовете – под влияние на нестабилността в Близкия изток – допълнително стесняват маржовете на земеделците.