Разместване на пластовете на зърнения пазар в Черноморския регион

Климатични предизвикателства, експортни стратегии и регионално лидерство

Климатични условия и състояние на реколтата

Южната част на Черноморския регион, особено югозападна Русия, отчете разпръснати валежи през последните дни, които донесоха ограничено облекчение за зимната пшеница преди жътва. Макар добивите в ключови области като Ростов и Краснодар да изостават от миналогодишните нива, Ставрополският край се очертава като изключение с потенциал за силен сезон. Повишаващите се температури от 33–35°C ускоряват жътвата в много райони.

В Украйна времето остава смесено. Очакват се валежи в западните и централни райони, които могат да подпомогнат късните култури като царевица и слънчоглед, но също така да забавят прибирането на ранните. Южна Украйна обаче продължава да страда от суша. Въпреки че общото състояние на посевите е оценено като добро, ранни признаци на стрес – като пожълтяване на слънчогледовите листа – показват задълбочаващ се дефицит на влага.

Румъния – зърненият гигант на ЕС

Румъния официално затвърди позицията си като най-големия износител на зърно в Европейския съюз за сезона 2024/25, изпреварвайки традиционни лидери като Франция. Страната изнесе 5.48 млн. тона мека пшеница (на стойност €1.24 млрд.), 2.07 млн. тона ечемик и 1.23 млн. тона царевица. Успехът се дължи на високи добиви, благоприятни климатични условия и значителни инвестиции в логистичната инфраструктура – особено в пристанищата и по речната мрежа – които позволиха бързо достигане до международните пазари.

Търговски тенденции в ЕС: спад на износа, промяна във вноса

Зърнената търговия в ЕС претърпява значителни трансформации. Износът на мека пшеница от блока е намалял с 35% този сезон до малко над 20 млн. тона, главно поради слаба реколта във Франция и нарастващата конкуренция от Черноморския регион. Румъния води в износа, следвана от Германия и Литва, а Франция се нарежда едва на шесто място.

В същото време вносът на царевица в ЕС се е увеличил с 4%, достигайки 19.65 млн. тона. Украйна остава водещ доставчик, макар и с намаляващ дял спрямо предходния сезон. САЩ и Канада отбелязват значително нарастване на доставките си към Европа. При вноса на пшеница се наблюдава спад от 19% на годишна база, като отново Украйна е най-големият доставчик. Въпреки това, предстоящи регулаторни промени в ЕС могат да наложат квоти върху вноса на украинска пшеница през сезон 2025/26.

COFCO засилва логистиката по Дунав

Една от най-стратегическите инвестиции в региона идва от китайската COFCO International, която пусна собствен флот баржи по река Дунав в Румъния. Новият флот включва четири тласкача и 29 баржи с капацитет над 1 000 тона зърно всяка. Тези съдове вече свързват девет вътрешни склада директно с дълбоководното пристанище Констанца, оптимизирайки веригата на доставки от Централна Европа към световните пазари.

Това подчертава нарастващата значимост на устойчивите и мащабируеми логистични решения. В сравнение с камиони и влакове, речният транспорт предлага икономически и екологични предимства – една баржа може да замени до 70 камиона, превръщайки Дунавско-Черноморския коридор в нова логистична ос на земеделието.

Маслодайни култури: оптимизъм въпреки рисковете

Регионът засилва присъствието си и в търговията с маслодайни култури. Очаква се рекордна реколта от слънчоглед и рапица през 2025/26, подкрепена от значително увеличение на площите – особено в Русия (+1 млн. ха) и в Югоизточна Европа (Унгария, Румъния, Сърбия).

Въпреки климатичните предизвикателства през 2024 г., които ограничиха добивите в Украйна, следващият сезон се очаква да донесе по-висока производителност. Украйна остава ключов партньор на ЕС при доставките на рапица и соя. Впечатляващо е, че 98% от украинската реколта от слънчоглед ще бъде преработена в страната, което показва стремеж към добавена стойност и по-малък износ на сурово семе. Тази тенденция вероятно ще се запази и през 2025/26, променяйки баланса на търговските потоци в Европа и Азия.

Черноморският регион продължава да се утвърждава като двигател в глобалната търговия със зърно и маслодайни култури. Увеличеният износ на Румъния, устойчивостта на Украйна и инвестициите в речна инфраструктура подчертават стратегическото значение на региона. Въпреки това пътят напред остава предизвикателен. Непредвидими климатични условия, политически промени и динамика в търговските партньорства могат да нарушат крехкото равновесие между търсене и предлагане. С наближаването на сезон 2025/26, участниците на пазара ще трябва внимателно да следят как основните играчи се адаптират към тези нови реалности – както на полето, така и в пристанищата.