Дневен Обзор 10.07.2025

Украйна планира ръст на износа, Китай страда от горещини, а фючърсите на соята продължават спада си

Цени при отваряне на сесията в Чикаго – четвъртък, 10 юли 2025 г.

Пшеница (септември 2025): $5.47 за бушел
Царевица (септември 2025): $3.99 ¼ за бушел
Соя (август 2025): $10.09 за бушел

Зърнените пазари започнаха търговския ден в четвъртък със слабо повишение при пшеницата, незначителен спад при царевицата и продължаващ натиск върху соята. Неблагоприятните климатични условия в ключови региони, динамиката на международната търговия и нееднозначните прогнози продължават да влияят върху движението на фючърсите.

Пшеница: Устойчивост при смесени условия

Цените на пшеницата се задържат стабилни на основните борси. Контрактът за SRW пшеница в Чикаго отвори на $5.47/бушел със слабо изменение. Въпреки че HRW контрактите в Канзас отбелязаха леко повишение през нощта, валежите в Тексас Панхандъл могат да забавят жътвата. Прогнозата на Strategie Grains за добива на мека пшеница в ЕС остава без промяна – 130.7 млн. тона за 2025/26 г. Очаква се предстоящите доклади на USDA да коригират леко надолу производството на пшеница в САЩ поради намалена площ за прибиране. Въпреки влошеното състояние на пролетните култури в Щатите и тежката суша в Ростовска област, добрите резултати в Ставропол и стабилният добив от зимна пшеница в САЩ поддържат относително балансирана прогноза за пазара.

Царевица: Глобална несигурност и климатични рискове

Фючърсите на царевицата започнаха деня при $3.99 ¼ за бушел, леко под нивото от предходната сесия. Пазарът наблюдава отблизо данните за етанол в САЩ – производството е слабо повишено, а запасите леко намалени. Климатичната картина остава разнородна – сушата продължава в северните равнини на САЩ и в канадските прерии, докато в Бразилия жътвата на втората реколта („сафриня“) се подпомага от добри условия. CONAB повиши прогнозата си за вторичната реколта, което засилва международната конкуренция. В Китай гореща вълна обхваща Североизточната част и Севернокитайските равнини, заплашвайки добива, въпреки че почвената влага все още е достатъчна. Очакванията за износ остават смесени, като USDA вероятно ще отчете лек спад в производството на САЩ поради орязани площи.

Соя: Под натиск от бразилската оферта и слабото търсене

Соята започна деня на $10.09/бушел за августовския контракт, запазвайки низходящата тенденция. Производството в Бразилия остава високо, въпреки че CONAB леко намали прогнозата си за 2024/25 до 169.48 млн. тона. Нивата на доставки и активният интерес към продажби сигнализират за продължаваща ликвидация. Продажбите за износ се очаква да бъдат слаби, с минимална активност по новата реколта. Времето в САЩ е благоприятно, с прогнози за дъждове в Централния Corn Belt. Все пак, в предстоящия доклад на USDA се очаква леко увеличение на запасите. Натискът върху цените се засилва поради наличностите от Бразилия, слабото външно търсене и активната спекулативна разпродажба.

Ключови глобални фактори, влияещи върху пазара днес

Сушата в Китай натежава върху добивите от летните култури. Въпреки че производството на пшеница спада само с 0.1%, вносът остава нисък поради големите вътрешни резерви и стабилните площи. Въпреки това, спадът от 80% във вноса за първите пет месеца на 2025 г. потвърждава продължаващата ниска търговска активност.

Прогнозата за руската пшеница се раздвоява между регионите. Докато Ростов – водещата производствена област – преживява втора поредна година на тежка суша и очаква спад от 20% в добивите, в Ставропол се очаква рекордна реколта. Тази вътрешнорегионална динамика може все пак да запази Русия сред лидерите в световния износ.

Украйна прогнозира ръст от 5.5% в реколтата от зърнени и маслодайни култури за 2025/26 г., достигайки 83 млн. тона. Производството на царевица може да достигне 29.3 млн. тона, а износът – до 24 млн. тона. Очаква се производството на пшеница да остане стабилно на ниво от 22.5 млн. тона. Увеличените площи за слънчоглед и рапица също ще окажат влияние върху световните маслодайни пазари.

Прогнозата за канадската пшеница остава 35 млн. тона. Последната суша в Манитоба и Саскачеван се компенсира от очаквани валежи в следващите 10 дни. Почвената влага остава ключов фактор за добивите в прериите.

Запасите от палмово масло в Малайзия се покачиха до 18-месечен максимум през юни поради рязък спад в износа. Въпреки скока в вътрешното потребление, пазарът остана изненадан от мащаба на износния спад. Това може да натежи върху цените на растителните масла, включително соевото, в краткосрочен план. Въпреки това, през първите дни на юли износът се е повишил с 12%, което може да ограничи спада.

Производството на етанол в САЩ се е повишило леко до 1.085 млн. барела/ден, докато запасите са намалели с 0.7%. Въпреки че промените са минимални, те допринасят за общото търсене на царевица, особено при слаби обеми на износ и зависимост от климатични условия.

В Канзас за първи път за 2025 г. бе потвърдено наличие на вредител leafhopper по царевицата в окръг Рено. Въпреки че не всички видове са опасни, този пренася царевична стънт болест. Няма установен икономически праг, като се препоръчва пръскане при засичане – повишавайки разходите и сложността при обработките.