Борсов Коментар 17.04.2025

Смесени резултати за основните зърнени култури, докато данните за износа, прогнозите за времето и перспективите за предлагането оформиха динамиката на търговията

Пшеница
Фючърсите на пшеницата отбелязаха ограничени печалби в четвъртък, преди да завършат деня със смесени резултати. Контрактът за май 2025 г. на CBOT завърши на 5.48¾ долара за бушел, с ръст от 1 цент за деня. Фючърсите на твърдата червена зимна пшеница (HRW) от Канзас Сити останаха без промяна или намаляха с до 3 цента, а пролетната пшеница от Минеаполис се повиши с 2 до 3 цента. Въпреки че търсенето от износ подкрепи пазара – особено благодарение на значителната покупка на Алжир от до 630 000 тона – пазарът в САЩ остана ограничен от продължаващите опасения относно състоянието на зимната пшеница. Според USDA само 47% от посевите са оценени като "добри до отлични", спад спрямо предходната седмица. На глобално ниво SovEcon повиши прогнозата си за руската реколта от пшеница през 2025 г. до 79.7 милиона тона благодарение на подобрени перспективи за зимната пшеница, докато Международният съвет по зърното повиши прогнозите за световните крайни запаси поради очаквано по-слабо потребление.

Царевица
Фючърсите на царевицата леко се понижиха, като контрактът за май 2025 г. затвори на 4.82¼ долара за бушел, спад от 2 цента за деня и 8 цента надолу за седмицата. Предишни печалби не се задържаха на фона на смесено настроение сред трейдърите, които балансираха силните данни за износа – над 1.5 милиона тона – и стабилните данни за етанол спрямо прогнозите за дъжд. USDA потвърди забавяне в сеитбата поради влажни почви, особено от Мексиканския залив до Големите езера. Бразилската агенция CONAB повиши прогнозата си за производство на етанол до 37.19 милиарда литра, предимно от захарна тръстика. В Аржентина прибирането на реколтата от царевица напредна до 28%, над средното за последните пет години (20%). Международният съвет по зърното увеличи прогнозите за световното производство и запасите от царевица както за текущата, така и за новата реколта.

Соя
Пазарът на соя леко отслабна преди великденския уикенд, като фючърсите за май 2025 г. затвориха на 10.36½ долара за бушел, спад от 2¼ цента за деня и 6¼ цента за седмицата. Националната средна цена на кешовите пазари спадна с 2 цента до 9.85¾ долара. Фючърсите на соев шрот се понижиха с $0.90 до $1.00/тон, докато соевото масло се повиши с 32 до 38 пункта. USDA отчете продажби за износ от 554,806 тона за седмицата, завършила на 10 април – най-високата стойност за последните пет седмици – но корекции от "неизвестни" дестинации ограничаваха ръста. Борсата в Буенос Айрес съобщи, че напредъкът в прибирането на реколтата от соя е едва 4.9%, значително под петгодишната норма от 31%. Международният съвет по зърното ревизира надолу световните запаси от соя, въпреки че прогнозите за 2025/26 останаха без промяна.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Май 201.63 +0.37
Царевица Май 189.85 -0.79
Соя Май 380.85 -0.83
Соев шрот Май 325.84 -1.21

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Май 211.25 +2.25
Царевица Юни 205.25 +0.50
Рапица Май 535.00 -6.50

 

Основни глобални развития на пазара на зърнени култури

Секторът на етанола в САЩ остана във фокуса, след като седмични данни на Министерството на енергетиката показаха спад от 0.8% в националните запаси до 26.814 милиона барела. Производството леко се понижи до 1.012 милиона барела дневно. На фона на новата биогоривна политика при управлението на Тръмп, лидери в индустрията за възобновяем дизел – като Montana Renewables – призоваха за удвояване на квотите, с аргумента, че индустрията може да достигне 7.3 милиарда галона.

Времето остава ключов фактор. В САЩ валежи в Южните равнини се очаква да покрият основни райони на Канзас и Тексас, което може да подобри почвената влага за зимната пшеница. В Северните равнини обаче по-ниските от нормалните температури може да забавят пролетната сеитба. В Европа предстоящи валежи във Франция, Германия и Полша може да облекчат стреса при рапицата, но дефицитите на почвена влага, особено в Полша и Германия, продължават да будят тревога.

Износът на пшеница от ЕС продължава да разочарова. Износът на блока е с 35% по-нисък спрямо миналата година – 16.7 милиона тона. FranceAgriMer намали прогнозата си за износ на мека пшеница извън ЕС за 2024/25 до 3.1 милиона тона – 70% под миналогодишното ниво. Междувременно Алжир увеличи резервите си с покупка на над 600,000 тона пшеница.

В Аржентина прибирането на реколтата от соя и царевица напредва бавно поради периодични валежи и предишно пренасищане на почвата с влага. Борсата в Буенос Айрес запази прогнозата си за соя на 48.6 милиона тона, но бавният напредък – само 4.9% – буди тревога. Производството на царевица вече се оценява на 48.8 милиона тона.

Прогнозата за производството на царевица в Украйна за 2025/26 остава позитивна – 27.9 милиона тона, ръст от 14% на годишна база. Студеното време забави сеитбата, но помогна за възстановяване на почвената влага. Очакваната засета площ е 4.2 милиона хектара.

В Югоизточна Азия производството на палмово масло в Индонезия се очаква да достигне 47 милиона тона през 2025/26 благодарение на благоприятни валежи. Въпреки това нарастващото вътрешно търсене за биодизел може да ограничи наличностите за износ, особено ако бъде увеличен делът на задължителното смесване над 40%.

Китай отчете ръст от 1.2% в производството на свинско месо през първото тримесечие – 16 милиона тона. Въпреки това условията на пазара остават слаби заради свръхпредлагане и слабо търсене. Пекин продължава да насочва производителите към ограничаване на разширяването.

Глобалната перспектива за рапица в ЕС-27 и Обединеното кралство остава стабилна – 19.9 милиона тона. Въпреки че България показва подобрение, Германия и Полша остават изложени на риск поради недостиг на почвена влага.

Експортната машина на Бразилия продължава да работи на високи обороти. Прогнозата за износ на соя за април беше повишена до 14.5 милиона тона, а за соев шрот – до 2.4 милиона тона. Продължаващите валежи са от решаващо значение за поддържане на развитието на Safrinha царевицата.

Индустрията за биоетанол в Аржентина продължава да се разширява. Рекорд от 1.21 милиона кубически метра е бил произведен през 2024 г., като 60% от тях са базирани на царевица. Макар че само 4% от царевицата в страната се преработва в етанол, усилията за въвеждане на горива като E17 и E70 в провинции като Кордоба нарастват. Това подкрепя прехода към устойчива енергия и добавена стойност в земеделието.

С наближаването на великденския уикенд търговията ще бъде временно преустановена до отварянето в неделя вечер. Перспективите за цените остават силно зависими от напредъка на сеитбата, търговските обеми и прогнозите за времето в основните производствени региони.