Дневен Обзор 30.05.2025

След смесена търговска сесия в четвъртък, пазарите отвориха предпазливо в петък

Пшеница

Пшеницата започна търговията в петък с променлив импулс при различните сортове. Контрактът за юли 2025 г. на борсата в Чикаго (CBOT) отвори на цена от $5.34 за бушел, след като затвори в четвъртък с покачване от 3 ¾ цента. В ранната сесия обаче се наблюдава лек спад от 1 цент. Сортът SRW отбеляза умерени печалби в четвъртък, докато Kansas City HRW се повиши с 6–7 цента. Minneapolis spring wheat отчете най-голямо покачване от 12–14 цента, стимулирано от продължаващи опасения относно производствените рискове в Русия и Украйна. Предварителният интерес също се промени – интересът към SRW се увеличи, докато този към HRW спадна.

Царевица

Фючърсите за царевица отвориха в петък на ниво от $4.47 за бушел, отразявайки спад от 4 цента в края на предишната сесия. Пазарът реагира на слабото търсене за износ и натиска от високите складови наличности в САЩ. Въпреки лека подкрепа от търсенето на етанол – подсилена от ръст в седмичното производство до 1.056 милиона барела на ден – царевицата остава под напрежение. Частните продажби към Мексико и анонимни дестинации достигнаха общо над 200 хил. тона, но не предизвикаха особена еуфория. Очакваните валежи в основни царевични региони може да помогнат на посевите, но също така повишават риска от болести.

Соя

Соевите фючърси стартираха петъчната сесия на $10.51¾ за бушел, с повишение от 3¼ цента спрямо четвъртък, но сутринта последва спад от 5¾ цента. Пазарът получи смесени сигнали: соевият шрот отбеляза лек ръст, докато соевото масло поевтиня. Предварителният отворен интерес нарасна значително, свидетелствайки за спекулативна активност. Експортните очаквания остават сдържани при бавно търсене, въпреки че пазарът очаква петъчния доклад на USDA. Прогнозите сочат предстоящи валежи в Северните равнини и Средния Запад, които могат да подпомогнат късното засяване и да облекчат сушата.

Глобални двигатели на пазара и водещи новини

Стратегическите промени в украинския зърнен износ започват да променят търговските потоци. Приключването на 97% от сеитбената кампания за пролет 2025 доведе до засети 5.5 млн. ха зърнени култури, включително почти 4 млн. ха царевица. Очаква се износът на пшеница да спадне до 15 млн. тона за 2025/26 г., поради променящите се търговски политики на ЕС и силната конкуренция от Южна Европа. Пазарите гледат към 5 юни като ключова дата за евентуален край на търговските облекчения, като преговорите вероятно ще продължат до юли.

В Русия Министерството на земеделието ще коригира базовите цени, използвани за изчисляване на експортните мита – ход, който ще повлияе върху конкурентоспособността в предстоящите търгове. SovEcon повиши прогнозата за износа на пшеница до 40.8 млн. т, а вицепремиер Патрушев очаква общият износ да достигне 44.5 млн. т. Въпреки това, бавният начален ритъм и високите вътрешни цени оказват натиск. Квотите за износ остават частично неизползвани – близо 2.5 млн. т остават свободни.

В Аржентина сеитбата на пшеница за 2025/26 напредва бързо – вече са засети 10.5% от планираните 6.7 млн. ха. Сухото време подпомогна обработката на почвите в западните райони, докато обилните валежи забавиха сеитбата в източната сърцевина. Междувременно жътвата на соя и царевица изостава, но се очаква да се ускори при стабилно сухо време.

Зърнената борса в Буенос Айрес запази прогнозите за производство на 50 млн. тона соя и 49 млн. тона царевица за 2024/25. Реколтата от соя е завършена на 80.7%, докато при царевицата – на 40.5%.

Индия наложи нови ограничения за складовите наличности от пшеница с цел да предотврати спекулации и да осигури стабилност на вътрешния пазар. До момента са изкупени 29.82 млн. т пшеница – достатъчни за държавната разпределителна програма.

Палмовото масло остава нестабилно. Фючърсите в Малайзия паднаха с 54 рингита за денонощие, повлияни от търговско напрежение и конкуренция от алтернативни масла. Компанията TDM Bhd очаква силно търсене в Азия и Близкия изток. Индонезийската програма за биодизел може да намали износа с 7% тази година.

В САЩ опасенията от суша се засилват – засегнатите площи с царевица се увеличиха до 23%, при соята – до 17%. За пшеницата засегнатите площи спаднаха до 16%. Превозите по река Мисисипи спаднаха рязко – царевица с 17%, соя с почти 20%, отразявайки логистични затруднения и високи разходи, включително баржови тарифи от $12.61/тон.

Китай засили усилията по "засяване на облаци", за да предизвика валежи в пшеничните региони, включително Вътрешна Монголия, Шанси и Шанси. Метеорологичната администрация отчете 20% увеличение в дейностите по стимулиране на валежи спрямо 2024 г., създавайки 500 млн. куб. м допълнителни валежи – особено важни преди жътвата.

В Европа прогнозите продължават да сочат топло време с разпръснати валежи. Франция, Германия и Обединеното кралство се надяват на повече влага. В редица райони обаче недостигът остава в критична фаза на развитие на зимната пшеница.

Накрая, в Черноморския регион бяха отчетени отделни валежи, но натрупаният дефицит продължава да тревожи. Източна Украйна и западна Русия може да получат нови валежи следващата седмица, но покритието остава несигурно. Пазарните настроения се оформят от тези климатични промени в ключов момент за края на сеитбата и планирането на жътвата.