Борсов Коментар 08.05.2025

Пазарите на зърно в четвъртък приключиха със смесени резултати, като соята намери нова подкрепа, докато пшеницата и царевицата затвориха леко по-слабо

Обзор на културите – 8 май 2025 г. – Цени при затваряне (Чикаго, договори за юли 2025)

Пшеница

Фючърсите на пшеницата завършиха деня с понижение – контрактът за юли на Chicago SRW затвори на $5.29¼, с понижение от 5 цента. Въпреки ранните нощни печалби, натискът се засили през деня заради слаб външен интерес и техническа слабост. Седмичните експортни продажби на стара реколта пшеница от САЩ достигнаха едва 69 659 тона – под очакванията, докато продажбите на нова реколта достигнаха връх за маркетинговата година от близо 493 000 тона, с интерес от Южна Корея и неизвестни купувачи. Продължаващите валежи в районите на равнините в САЩ имат смесено въздействие – облекчават сушата в Канзас, но забавят подготовката за жътва в други части.

Царевица

Фючърсите на царевицата също приключиха с понижение – контрактът за юли затвори на $4.47½, със спад от 1¾ цента. Въпреки натиска от намаляващото производство на етанол и липсата на нови експортни сигнали, пазарът успя да се възстанови от дневните минимуми. Продажбите на стара реколта царевица достигнаха 1.662 милиона тона – най-високото ниво за последните 19 седмици. Основни купувачи бяха Япония, Тайван и Испания. Допълнителна подкрепа дойде от частни продажби от 320 000 тона за Мексико и неизвестни дестинации. Търговците наблюдават с повишено внимание понеделнишкия доклад WASDE, който вероятно ще ревизира леко надолу запасите от стара реколта царевица в САЩ.

Соя

Соята се възстанови след обедно отслабване, като контрактите за юли затвориха на $10.45, с ръст от 5¾ цента. Седмичните продажби за износ възлизат на 376 653 тона, с водещо търсене от Мексико. Значителна частна продажба от 225 000 тона за Пакистан повиши доверието на пазара за реколта 2025/26. Докато фючърсите на соев шрот бяха леко понижени, тези на соево масло скочиха рязко. Търговците реагираха позитивно на нов интерес за покупки, въпреки слабото краткосрочно търсене от Китай и слабите данни за априлското преработване. Борсата по зърно в Буенос Айрес повиши прогнозата за реколтата от соя в Аржентина до 50 млн. тона, стабилизирайки перспективата за предлагане.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Юли 194.47 -1.84
Царевица Юли 176.17 -0.69
Соя Юли 383.97 +2.11
Соев шрот Юли 324.85 -0.33

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Септември 202.50 -1.75
Царевица Юни 191.75 -0.75
Рапица Август 472.25 +3.25

 

Глобални фактори

Напредъкът в засаждането на соя в САЩ остава положителен сигнал за реколта 2025/26. Общата засета площ е оценена на 84 млн. акра, леко над предходните прогнози. Темпото на засаждане е 30%, значително над средното за последните пет години. Въпреки това, поднормалната влажност на почвата в Илинойс и западната част на соевия пояс остава риск, тъй като температурите се покачват с наближаването на юни.

Засаждането на царевица също напредва стабилно, макар че притеснения относно търсенето остават. Производството на етанол е спаднало до 1.02 милиона барела на ден миналата седмица – под очакванията на анализаторите, а запасите намаляват до 25.191 милиона барела. Това се случва на фона на повторното въвеждане на двупартийния закон Ag BIO, насочен към насърчаване на дългосрочното търсене на царевични биопродукти и биоикономика в САЩ.

Пазарът на пшеница остава под натиск. Търсенето за износ тази седмица беше слабо – продажбите на стара реколта бяха ограничени, но продажбите на нова реколта показаха обещаващи обеми. Очаква се предстоящият доклад WASDE да покаже общо производство на пшеница в САЩ от 1.885 милиарда бушела, от които 1.325 милиарда са зимна пшеница. SRW контрактите остават под натиск, въпреки че има сигнали за смяна на пазарната структура чрез ротация на отворените позиции.

Прогнозите за износа на соя от Бразилия за май сочат спад до 12.6 млн. тона спрямо рекордния април, според ANEC. Големите наличности в Китай и несигурността около търговските отношения със САЩ забавят покупките. Въпреки това, кумулативният износ от Бразилия остава исторически силен, с възможност за възстановяване по-късно през годината.

Прогнозата за производство на рапица в Канада е 18.2 млн. тона, въпреки 3.5% спад в засетите площи. Пренасочване към пшеница и пролетни култури е отбелязано поради разходи и доходност. Почвената влажност в Саскачеван и Манитоба е на шестгодишни минимуми, което застрашава потенциала за добив.

Производството на пшеница в Канада се очаква да нарасне с 4.5% на годишна база до 36.5 млн. тона, благодарение на разширени площи и възстановяване на добивите след слаба реколта миналата година. Все пак прогнозите за сухо време в южните прерии повдигат въпроси за крайния резултат.

Времето в основните селскостопански региони е разнообразно. Централните и южните равнини на САЩ са засегнати от периодични валежи, които облекчават сушата, но също така причиняват наводнения. Северните равнини навлизат в сух период, който може да стресира пшеницата и ранната царевица. Средният Запад остава предимно сух, което подпомага засаждането, но може да стане проблем, ако валежите се забавят.

В Китай валежите в Северната равнина помагат за развитието на пшеницата и ранната поява на царевица и соя. Прогнозите за следващите валежи обаче са несигурни, повишавайки риска от стрес за културите, ако се върне суша.

Условията в Черноморския регион се подобряват благодарение на няколко метеорологични системи, които донесоха така нужните валежи в южна Русия и източна Украйна. Студен въздух от северозапад забавя развитието, но рискът от слани е нисък. Възстановяването на почвената влага остава основна тема.

В Аржентина времето продължава да затруднява прибирането на реколтата. Чести дъждове забавят жътвата на соята, която е завършена едва на 25%. Тези валежи обаче подобряват почвената влага за засаждане на пшеница. Очакваното засушаване през уикенда може да позволи кратки прозорци за жътва.

В Югоизточна Азия цените на палмовото масло в Малайзия се повишиха с 1.96% до 3,801 рингита на фона на по-добро пазарно настроение. Все пак високите запаси и слабото глобално търсене ограничават потенциала за растеж. Също така, спадът от 1.67 пункта в цената на соевото масло продължава да влияе върху световните пазари на растителни масла.

Геополитиката остава важен фактор. Важна среща между САЩ и Китай по селскостопански въпроси ще се проведе този уикенд в Женева, което поражда надежди за подобряване на търговията. Междувременно японската кооперация Zen-Noh откри нов търговски център в Женева с цел да осигури стабилност в снабдяването със зърно, отразявайки засилено стратегическо планиране в азиатските пазари.