Дневен Обзор 23.04.2025

Зърнените пазари отвориха сдържано в сряда, докато участниците преработваха текущите климатични рискове и ключови глобални заглавия както от традиционните производители, така и от основните вносители. Докато актуализациите за сеитбата в САЩ продължават да водят пазарните очаквания, макроикономическите сигнали и развиващите се културни условия в Черноморския регион, Европа и Южна Америка остават под засилен фокус.

Пшеница

Фючърсите за май 2025 г. на пшеницата в Чикаго SRW започнаха сесията в сряда на ниво от $5.32¼ за бушел, спад от 3¼ цента спрямо затварянето във вторник. Пшеничният комплекс остава под технически и фундаментален натиск след широки загуби във всички три основни контракта предишния ден. Фючърсите в Канзас Сити HRW и Минеаполис HRS също отвориха по-ниско, отразявайки влошени оценки за състоянието на посевите и спекулативно преразпределение. Докладът Crop Progress на USDA показа, че зимната пшеница е оценена на 45% в добро до отлично състояние, с рязък спад спрямо предходната седмица в Илинойс, Колорадо и Южна Дакота. Процентът на поникване е в нормата, а пролетната сеитба достигна 17%, пред петгодишния среден показател. Международно, вносът на ЕС скочи до 16.76 милиона метрични тона — далеч над темповете от миналата година, докато мелници в Южна Корея закупиха 50,000 тона американска пшеница, което внесе известно търсене в баланса.

Царевица

Фючърсите на царевицата за май 2025 г. започнаха сесията на $4.72¾ за бушел, спад от 3 цента спрямо предходното затваряне. Натискът продължава след загубите във вторник от 6 цента, докато сеитбеният прогрес е затруднен от прогнозираните валежи и кални полеви условия в ключови щати. Илинойс, Индиана, Кентъки и няколко югоизточни щата изостават спрямо средните стойности, докато Айова и Небраска отбелязват напредък. Отвореният интерес за май намаля с над 20,000 контракта, подсказвайки промяна в спекулативното позициониране. Националната кешова цена според CmdtyView спадна с още 6 цента до $4.48½. Условията в Южна Америка са по-подкрепящи — д-р Кордоние увеличи прогнозата си за бразилското производство до 125 млн. тона, а за Аржентина – до 48 млн. тона, благодарение на стабилното време и добрите условия за жътва.

Соя

Фючърсите за соя за май 2025 г. започнаха сесията на $10.36½ за бушел, с ръст от 1½ цента спрямо вторник. Соята показва устойчивост, подкрепена от смекчаване на търговската реторика и положителни данни за сеитбата. Изказването на президента Тръмп във вторник вечер, че митата към Китай могат да бъдат намалени при сключване на търговско споразумение, подкрепи оптимизма на пазара. USDA отчете, че 8% от соята вече е засета — с три пункта над средното. Айова и Илинойс водят с 11% и 10% съответно. Цената на соевия шрот се покачи леко, докато соевото масло отслабна. Кешовата цена на соята достигна $9.85¼, а вносът на соя в ЕС се повиши с 9% на годишна база, като и вносът на шрот също нарасна значително.

Движещи фактори на глобалния зърнен пазар – Основни развития за 24 април

Климатичните събития остават водеща сила в пазарната динамика. В Северна Америка, 10-дневната прогноза сочи широкообхватни валежи в Канзас, Оклахома и Тексас — ключови щати за зимната пшеница, докато Северните равнини се очаква да останат по-сухи, подпомагайки пролетната сеитба. В същото време, по-хладното от нормалното време може да забави развитието на културите в региона Corn Belt. USDA обяви нова помощ от $340.6 милиона за селските райони, засегнати от урагани — насочена към инфраструктура и устойчивост.

В Южна Америка, климатичните условия остават разделени. Аржентинската Пампа ще остане суха в следващите 10 дни, благоприятствайки жътвата на соя и царевица. В Бразилия, валежите в централните региони продължават да подпомагат вторичната (safrinha) реколта от царевица, с благоприятни прогнози и за следващата седмица.

Перспективите за зърнопроизводството в Европа получиха внимателно положителна оценка от MARS към ЕС, който поддържа добри добивни очаквания. Въпреки това, в централна и северна Европа има дефицит на валежи над 50%, като Германия, Франция и Полша са особено засегнати. Южна Европа остава добре напоена, но се предупреждава, че предстоящи сухи периоди могат да засилят стреса върху културите.

В Черноморския регион ситуацията е смесена. Производството на пшеница в Украйна за 2025/26 остава стабилно — 19.9 млн. тона, но рискът от суша остава, особено в Херсон, Днепропетровск и Запорожие. Цените на рапицата в Украйна се покачват заради свитата площ и лошите условия, като се очаква износът за 2025/26 да спадне до 2.72 млн. тона.

В Русия, оценките на реколтата се запазват на 90% в задоволително състояние, но сухото и топло време застрашава добивите, ако скоро не паднат валежи. Експортът на пшеница от Русия през март спадна с 58% поради логистични проблеми и квоти.

Пазарите на палмово масло се оживиха след подновено търсене от Индия след петмесечна пауза. Спадът в цената на палмовото масло под тази на соевото е накарал индийските рафинерии да направят по-големи поръчки. През април се очаква вносът да достигне 350,000 тона, а през май и юни — над 500,000 и 600,000 тона съответно.

В Югоизточна Азия, регионът Сабах в Малайзия продължава да изпитва суша, като Palm Oil Council прогнозира спад на производството през 2025 г. до 19 млн. тона — спрямо 19.3 млн. тона миналата година. Това, заедно с повишеното търсене от Индия, вероятно ще подкрепи цените на растителните масла.

Тенденциите в биогоривата в САЩ остават положителни. Производството на етанол се очаква да спадне леко до 1.007 милиона барела на ден, а запасите да достигнат 26.643 милиона барела — в рамките на сезонните норми. Издадени са 1.21 млрд. кредити за етанол и 573 млн. за биодизел през март, което показва силно търсене за смесване и изпълнение на нормативите.

Логистиката по водните пътища в САЩ се подобри значително. За седмицата до 12 април, превозите на царевица по баржи нараснаха с 71%, а на соя — с 47%, показвайки, че задръстванията се облекчават.

И накрая, Министерството на земеделието на Мароко прогнозира реколта от зърнени култури от 4.4 млн. тона през 2025 г. — ръст от 41% на годишна база. Повишените валежи и засятата площ се очаква да доведат до увеличени добиви от мека пшеница, твърда пшеница и ечемик. Земеделският БВП се очаква да нарасне с 5.1%, обръщайки миналогодишния спад и подсилвайки продоволствената сигурност и износа.