Борсов Коментар 22.04.2025

Експортен натиск, спекулативни движения и смесени метеорологични данни определят ценовата посока на глобалните зърнени пазари

Пшеница

Фючърсите на пшеницата приключиха търговията във вторник със спадове при всички основни американски контракти, продължавайки низходящата тенденция от началото на седмицата. Контрактите за май 2025 г. на пшеницата SRW в Чикаго се установиха на ниво от $5.35½ за бушел, което е понижение с 3 цента за деня. Контрактите в Канзас Сити (HRW) загубиха между 4 и 6 цента, а пролетната пшеница в Минеаполис (HRS) спадна с 3 до 5 цента. Пазарният натиск произхожда от влошеното състояние на зимната пшеница в САЩ, оценена на едва 45% „добро до отлично“ според данните на USDA. Щатите Илинойс, Колорадо, Южна Дакота и Канзас отбелязаха най-големи седмични спадове в рейтингите, докато Тексас и Мисури регистрираха подобрения. Засетите площи с пролетна пшеница достигнаха 17%, което изпреварва петгодишната средна стойност от 12%, въпреки че някои северни щати като Минесота изостават. Междувременно темпът на внос на пшеница в ЕС скочи до 16.76 милиона метрични тона – значително над миналогодишните нива.

Царевица

Цените на царевицата отслабнаха към края на сесията във вторник, като фючърсите за май 2025 г. се затвориха на $4.75¾ за бушел – спад от 6 цента. Причина за понижението станаха метеорологични опасения и по-бавен от очакваното сеитбен напредък в някои ключови щати от Средния Запад. Въпреки че сеитбата надмина петгодишната средна стойност на национално ниво – благодарение на напредъка в Айова и Небраска – валежите в равнините и Средния Запад може да забавят дейността. Последният доклад на USDA подчертава по-бавна сеитба в Илинойс, Индиана, Кентъки, Северна Каролина, Тенеси и Уисконсин. Националното поникване достигна 2%, което е в съответствие със средната стойност. Цената на царевицата в брой според CmdtyView спадна с 6 цента до $4.48½. В Южна Америка перспективите за царевица в Бразилия се подобриха, като д-р Майкъл Кордоние повиши прогнозата за националната продукция с 3 милиона тона до 125 ММТ. Аржентинската прогноза също беше повишена до 48 ММТ.

Соя

Фючърсите на соята се покачиха във вторник, като контрактите за май 2025 г. се затвориха на $10.35 за бушел – ръст от 5½ цента. Цените в брой се увеличиха с 6¾ цента до $9.85¼. Докато фючърсите на соевия шрот нараснаха с $0.80 до $1.00/тон, цените на соевото масло отслабнаха с 4 до 28 точки. Пазарът на соя получи подкрепа след коментари от финансовия министър Бесент за възможен дипломатически напредък с Китай – послание, което предизвика оптимизъм въпреки текущите търговски напрежения. USDA докладва, че 8% от соевата реколта в САЩ вече е засета – три процентни пункта над петгодишната средна стойност. Айова и Илинойс водят с 11% и 10% съответно. Вносът на соя в ЕС от юли до април нарасна до 11.22 ММТ – с 9% повече на годишна база, а вносът на соев шрот също отбеляза значително увеличение.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Май 196.76 -1.10
Царевица Май 187.29 -2.36
Соя Май 380.30 +2.02
Соев шрот Май 321.76 -1.10

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Май 208.50 -2.75
Царевица Юни 203.50 -1.75
Рапица Май 526.25 -8.75

 

Развития на глобалния зърнен пазар – Основни акценти за вторник

Метеорологичните условия продължават да бъдат водещ фактор за глобалния зърнен пазар. В Северна Америка северните равнини остават предимно сухи, което благоприятства сеитбата, докато централните и южните равнини се борят с високи температури и разпръснати бури. В Средния Запад валежите продължават да предизвикват закъснения, които се очакват да продължат до петък.

В Южна Америка аржентинската Пампа остава суха, което благоприятства прибирането на реколтата, но засушаването затруднява възстановяването на влагата в почвата. В Бразилия сафариня царевицата получава жизненоважни валежи в централните щати. В Парагвай топлото и влажно време забавя прибирането на реколтата.

Климатичните условия в Европа продължават да се подобряват благодарение на широко разпространените валежи, особено във Франция и Германия. Въпреки това, в североизточните държави като Полша, дефицитите на влага остават сериозен проблем, застрашаващ пролетните култури.

Черноморският регион остава под наблюдение, тъй като топлото и сухо време ускорява развитието на посевите в Русия. Въпреки че 90% от зимната пшеница е в „задоволително“ състояние, липсата на дъжд заплашва крайните добиви. Експортът на руска пшеница през март спадна с 58% поради логистични затруднения и квоти.

Китай отново заема централно място. Вносът на соя през март достигна едва 3.5 милиона тона – най-ниското ниво от над десетилетие, основно поради логистични закъснения в Бразилия. Очаква се обаче вносът да се увеличи рязко между април и юни. Вътрешното производство трябва да нарасне с 2.5%, но ниските запаси и геополитическите рискове поддържат високо напрежение на пазара.

Пазарите на палмово масло получиха подкрепа след 2% спад на износа от Индонезия през март поради засилено вътрешно търсене по време на Рамадан. Въпреки това, общият обем за месеца беше най-висок за последните четири години. В Малайзия сушата в Сабах ограничава възстановяването на производството. Малайзийският съвет по палмово масло прогнозира спад на производството до 19 ММТ през 2025 г. (в сравнение с 19.3 ММТ през предходната година).

Биогоривният сектор в САЩ остава стабилен. EPA докладва, че през март са издадени 1.21 милиарда кредита за етанол и 573 милиона за биодизел, сигнализирайки продължаваща стабилна дейност. Обсъжда се разширяване на мандатите, което може да увеличи търсенето на царевица и соево масло.

Логистиката на зърно по вътрешните водни пътища на САЩ се подобрява. За седмицата, приключила на 12 април, транспортирането на царевица по баржи е нараснало с 71%, а на соя – с почти 47%. Въпреки лек спад на цените на баржи в Сейнт Луис, ефективността на транспорта се подобрява.

Международният съвет по зърното повиши прогнозата си за глобалните зърнени запаси за 2025/26 до 580 милиона тона. Това включва увеличение с 1 милион тона както при пшеницата, така и при царевицата. Въпреки лекото разхлабване на пазара, запасите остават близо до десетгодишни минимуми, което поддържа чувствителността към климатични и политически сътресения.

Накрая, цените на царевицата и соята в Бразилия показаха слабост. Данни от CEPEA показват спад от 2.1% на вътрешните цени на царевицата за периода 10–16 април. Цените на соята също спаднаха в основни експортни пристанища като Паранагуа. Въпреки това, активната жетва и стабилният износ поддържат ликвидността и интереса на купувачите.

С напредването на седмицата вниманието ще бъде насочено към предстоящите доклади на USDA, динамиката на търговията с Китай и развитието на времето в САЩ, Южна Америка и Черноморския регион. Волатилността остава водеща черта на глобалната зърнена търговия.