Дневен Обзор 22.04.2025

С влизането в търговската сесия във вторник, световният пазар на зърно показа смесени сигнали за корекция и консолидация, под влияние на данните за износа, променящите се климатични условия в основните земеделски региони и движението на спекулативните интереси.

Пшеница

Фючърсите за май 2025 г. на пшеницата SRW в Чикаго започнаха търговията във вторник на ниво от $5.38½ за бушел, спад от 10¼ цента спрямо предходния ден. Пазарът остана под натиск след спада в понеделник, като и трите американски пазара на пшеница затвориха с понижение. Фючърсите на HRW в Канзас Сити започнаха с понижение от 6 до 7 цента, а HRS в Минеаполис също спаднаха с 5 до 7 цента. Седмичният доклад на USDA показа, че 17% от пролетната пшеница в САЩ е вече засята – пред петгодишната норма. Състоянието на зимната пшеница леко се влоши до 45% „добро до отлично“. Въпреки силните инспекции на износа от 510,250 метрични тона (увеличение с 13.3% спрямо предходната година), опасенията за качеството на реколтата и неблагоприятните метеорологични прогнози за равнините потиснаха пазарните очаквания. Актуализираната прогноза на SovEcon за реколтата от пшеница в Русия – 79.7 млн. тона – донесе известен оптимизъм, но бавният износ през март и продължителната суша в ключови региони останаха ограничаващи фактори.

Царевица

Фючърсите на царевицата за май 2025 г. започнаха сесията във вторник на ниво от $4.81¾ за бушел, спад от ½ цент спрямо затварянето в понеделник. Въпреки благоприятните седмични инспекции на износа – 1.702 млн. метрични тона, най-добрият резултат за тази седмица от 2018 г. насам – цените срещнаха затруднения да поддържат инерцията. USDA отчете, че засятата площ достигна 12%, над петгодишната средна стойност от 10%, но неравномерните полеви условия, породени от дъжд и хладно време през уикенда в Северните и Централните равнини, възпрепятстват напредъка. В Южна Америка пампасите в Аржентина останаха сухи, подпомагайки жътвата, докато централните региони на Бразилия получиха благоприятни валежи в подкрепа на втората царевична реколта (safrinha). Международният съвет по зърното (IGC) ревизира нагоре прогнозите си за производството на царевица – с 2 млн. тона за 2024/25 и с 5 млн. тона за 2025/26 г.

Соя

Фючърсите на соята за май 2025 г. започнаха вторник на $10.29½ за бушел, спад от 7 цента спрямо понеделник. Комплексът беше със смесено представяне – цената на соевия шрот спадна с $2.70 на тон, а соевото олио също търгуваше по-ниско с 7 до 9 пункта. Националната цена на соята в брой се понижи до $9.79½. USDA отчете, че 8% от площите са засети със соя – над средното за последните пет години от 5%. Инспекциите на износа възлязоха на 550,924 метрични тона, лек спад спрямо предходната седмица, но с 24.2% повече спрямо същия период миналата година. Основни дестинации бяха Египет, Мексико и Китай. Въпреки силния износ на Бразилия, ниските запаси в Китай подтикват местните производители да увеличат складирането поради опасения от търговски напрежения и логистични проблеми. IGC понижи прогнозата си за световното производство на соя за 2024/25 г. с 1 млн. тона, но запазва непроменена прогнозата за оставащите запаси за 2025/26 г. – 83 млн. тона.

Ключови фактори за глобалния зърнен пазар във вторник

В САЩ времето продължава да играе решаваща роля. Северните равнини остават предимно сухи, което подпомага засаждането, но тежки валежи и локални наводнения в Тексас, Мисури и района на делтата на Мисисипи създадоха закъснения в ранната полева работа, особено за царевица и соя.

В Бразилия дъждовете в Мато Гросо и други централни щати предоставиха навременна подкрепа за опрашването на втората реколта от царевица. Докато началото на април донесе опасения за суша, настоящите метеорологични условия възстановиха доверието в добивите. Аржентина продължава жътвата под сухо небе, което е благоприятно за полевата работа, но недостатъчно за подобряване на влагата преди засаждането на зимна пшеница.

В Европа обширните валежи подпомогнаха развитието на зимната пшеница и възстановяването на почвената влага. Въпреки това дефицитите в Североизточна Европа – особено в Полша – остават повод за притеснение. Франция и Германия показват подобрение, но в някои региони продължаващата суша застрашава добивите от маслодайни култури и пролетни зърнени.

Черноморският регион преживява ускорено развитие на културите поради топло и сухо време, особено в Русия. Въпреки че 90% от зимните култури са оценени като „задоволителни“, липсата на валежи застрашава крайните добиви. Логистичните затруднения и ограниченията върху износа доведоха до спад от 58% в износа на зърно от Русия през март.

Китай остава във фокуса. Вносът на соя през март беше един от най-ниските за последното десетилетие – само 3.5 млн. тона, заради логистични забавяния в Бразилия. Очаква се обаче бум във вноса – до 31.3 млн. тона между април и юни. Местното производство се очаква да се увеличи с 2.5%, но ниските запаси и търговските рискове държат цените високи.

Пазарът на палмово масло получи подкрепа от спад на износа от Индонезия с 2% през март, предизвикан от повишено вътрешно потребление по време на Рамадан. Въпреки спада, обемите за март са най-високите от четири години. Тъй като палмовото масло се търгува под цената на соевото, очаква се засилен интерес от Индия и Пакистан.

В САЩ биогоривният сектор осигури основна подкрепа. През март са генерирани 1.21 млрд. етанолови и 573 млн. биодизелови кредита, което засилва очакванията за стабилна активност. Очаквани политически промени може да увеличат бъдещото търсене на царевица и соево масло.

Подобренията в речната логистика повишиха темпа на баржовите превози – царевицата се е увеличила с 71%, а соята с 47% за седмицата до 12 април. Въпреки лек спад в цените на баржи в Сейнт Луис, цялостният трафик се е подобрил.

Международният съвет по зърното повиши прогнозата си за глобалните запаси на зърно за 2025/26 г. до 580 млн. тона, с малки увеличения в пшеница и царевица. Въпреки лекото разхлабване на пазара, запасите остават близо до най-ниските за последното десетилетие.

Накрая, вътрешните зърнени пазари в Бразилия се сблъскаха с натиск. CEPEA отчете спад от 2.1% в цените на царевицата между 10 и 16 април. Цените на соята също паднаха в пристанища като Паранагуá, въпреки че жътвата и силният износ запазват ликвидността.

С напредването на търговската сесия във вторник пазарът на зърно остава на кръстопът – балансирайки между положителни износни данни, развиващи се метеорологични модели и макроикономически несигурности. Волатилността остава определяща, докато вниманието е насочено към новите данни на USDA и динамиката на износа от Бразилия и Черноморието.