Пшеница
Фючърсите на пшеницата SRW в Чикаго за май 2025 г. започнаха търговията в понеделник на цена от 5,48¾ щ.д./бушел, отбелязвайки скромно повишение от 2¾ цента след спокойния финал на миналата седмица. Цените в пшеничния комплекс се движеха смесено – HRW пшеницата в Канзас Сити стартира без промяна, а пролетната пшеница в Минеаполис се повиши с ½ цент. Трейдърите остават фокусирани върху продължаващите притеснения относно състоянието на зимната пшеница в САЩ и отслабеното износно търсене. USDA отчете седмичен износ от едва 76 497 метрични тона, с което общият ангажимент достигна 21,628 млн. тона – само 97% от годишната прогноза и под историческите нива. Спекулативните търговци леко намалиха късите си позиции, отразявайки слабо подобрение в пазарните настроения. Международно, SovEcon повиши прогнозата си за производството на пшеница в Русия за 2025 г. до 79,7 млн. тона, благодарение на доброто презимуване, въпреки че продължителната суша в някои части на страната ограничава перспективите.
Царевица
Фючърсите на царевицата за май 2025 г. започнаха сесията на $4,82¼/бушел, нагоре с 3¾ цента след спад от 8 цента през миналата седмица. Въпреки солиден седмичен износ от 1,562 млн. тона – вече покриващ 87% от годишната прогноза на USDA – трейдърите остават предпазливи на фона на разнопосочни условия за сеитба в Средния Запад и спад на отворените позиции. През уикенда по-ниските температури и разпръснатите валежи в Северните и Централни равнини доведоха до допълнителни закъснения на терен. Междувременно в Бразилия втората царевична реколта (safrinha) се радва на подобрени валежи в централните региони, докато в Аржентина жътвата продължава при сухи условия. Международният съвет по зърното (IGC) повиши глобалната си прогноза за царевичното производство с 2 млн. тона за 2024/25 и с още 5 млн. тона за 2025/26 г., позовавайки се на силна сеитба и по-високи очаквани добиви.
Соя
Соята започна новата седмица с умерена сила, като майските фючърси се повишиха с 5½ цента до $10,36½/бушел. Миналата седмица цените на соята се понижиха с 6¼ цента на фона на напредващата жътва в Бразилия и променящите се глобални търговски потоци. USDA отчете седмичен износ от 554 806 тона, с което ангажиментите достигат 94% от сезонната прогноза. Китай остава във фокуса – вносът на соя от САЩ през март е нараснал с 12% на годишна база, но Бразилия е на път да доминира през следващите месеци с рекордна реколта. Китайските запаси от соя са на най-ниско ниво от близо три години, а местните преработватели продължават да се запасяват в очакване на смущения в доставките или търговски напрежения. IGC намали световната прогноза за соево производство за 2024/25 г. с 1 млн. тона, но запази непроменена очакваната крайна наличност от 83 млн. тона за 2025/26 г.
Ключови глобални събития, движещи зърнения пазар днес
Времето остава ключов фактор в основните производствени региони. В Северните равнини на САЩ уикендът премина предимно без валежи, въпреки че се очакват разпръснати превалявания тази седмица. По-ниските температури могат да забавят сеитбата, но почвената влажност остава добра. За сметка на това централните и южните райони, включително Тексас, Мисури и части от делтата на Мисисипи, изпитаха наводнения, които допълнително забавят полската работа и застрашават ранните пролетни култури.
В Бразилия навременни валежи в централните райони подкрепят вторичната царевична реколта по време на критичния период на опрашване. Въпреки притесненията за засушаване по-рано през месеца, скорошното време подобри очакванията за добив. В Аржентина условията остават сухи, позволявайки напредък на жътвата, макар че предстоящите фронтове прогнозират ограничени валежи – недостатъчни за пълно възстановяване на почвената влага преди сеитбата на зимна пшеница през май.
В Европа честите валежи продължават да подпомагат развитието на зимната пшеница и да подобряват почвената влага. Въпреки това, североизточни райони като Полша все още се нуждаят от допълнителни валежи. Забавената сеитба и почвеният стрес повдигат локализирани притеснения, въпреки че западните и централни региони запазват благоприятна перспектива за зърнени и маслодайни култури.
Черноморският регион започна седмицата под продължаващо внимание по отношение на търговия и климат. Докато условията за сеитба са стабилни, ограничените валежи и по-високите температури ускоряват развитието на културите, което може да повлияе на крайния добив. В Русия особено се усещат дефицити на почвена влага. Въпреки че официални доклади твърдят, че 90% от зимните култури са в добро състояние, анализаторите остават предпазливи. Морският износ на зърно от Русия е спаднал с 58% през март заради квоти и логистични затруднения, което поражда опасения за бъдещата стабилност на доставките.
Китай остава в центъра на вниманието с двоен сюжет: вътрешните запаси от соя се свиват, докато вносът от Бразилия се очаква да се ускори. През март бяха внесени само 3,5 млн. тона – едно от най-ниските месечни нива за последното десетилетие, причинено от логистични закъснения в Бразилия. Въпреки това анализаторите прогнозират рекорден внос от 31,3 млн. тона между април и юни. Очаква се вътрешното производство да нарасне с 2,5% до 21,17 млн. тона, но местното търсене и търговските напрежения ще продължат да диктуват краткосрочната ценова динамика.
В Индонезия износът на палмово масло е спаднал с 2% през март поради повишено вътрешно потребление около Рамадан, въпреки че страната отчита най-висок обем за март за последните четири години. Палмовото масло в момента се търгува с отстъпка спрямо соевото, което може да стимулира експортния растеж към страни като Индия и Пакистан.
В САЩ биогоривният сектор осигури умерена подкрепа за царевицата и соевото масло. EPA отчете значително увеличение на създадените кредити – 1,21 милиарда за етанол и 573 милиона за биодизел – през март. Това показва стабилно търсене на биогорива и съответствие с изискванията, докато производителите се подготвят за възможно разширяване на квотите по-късно тази година.
Превозът на зърно с баржи в САЩ отбеляза ръст през седмицата до 12 април благодарение на подобрената речна логистика. Транспортът на царевица се увеличи с 71%, а на соя – с почти 47% седмично. Въпреки това тарифите в Сейнт Луис леко спаднаха, което показва нестабилност в разходите по вътрешния транспорт.
IGC публикува нов доклад, прогнозиращ увеличение на световните запаси от зърно до 580 млн. тона за 2025/26 г. – с 2 млн. тона повече от предходния месец. В това влизат по 1 млн. тона повече пшеница и царевица. Въпреки това, запасите остават близо до най-ниските нива за десетилетие, което подчертава уязвимостта на пазара към климатични и политически шокове.
Накрая, вътрешният натиск върху цените в Бразилия доведе до спад в стойността на царевицата и соята. Данни на CEPEA показват, че цените на царевицата са намалели с 2,1% в периода 10–16 април, тъй като купувачите ограничават незабавните покупки за сметка на наличните запаси. Цените на соята също поевтиняха в експортни хъбове като Паранагуа, въпреки че напредъкът на жътвата и експортната активност продължават да поддържат ликвидността на пазара.
Докато навлизаме в последната седмица на април, пазарните участници остават фокусирани върху условията за сеитба в САЩ, търговските сигнали от Китай и износните тенденции от Бразилия и Русия. С оглед на продължаващите рискове от политики и климатични смущения, се очаква волатилността да остане висока.