Пшеница
Пазарите на пшеница започнаха сесията в четвъртък със стабилен тон след умерено възстановяване в сряда. Майските фючърси на пшеница на борсата в Чикаго (CBOT) за 2025 г. отвориха на ниво от $5.47¾ за бушел – ръст от 5¾ цента спрямо предходния ден и още 4 цента нагоре в началото на търговията. Канзас Сити HRW поскъпна с 3 до 5 цента, а Минесота HRS – с 1 до 3 цента. Пазарът реагира на умерено оптимистични очаквания за износа и подобрена търговска активност, включително значителната покупка на Алжир – между 600 000 и 630 000 тона. От страна на предлагането, SovEcon повиши прогнозата си за реколтата от пшеница в Русия за 2025 г. до 79.7 млн. тона, благодарение на по-добра прогноза за зимната пшеница. В същото време данните на USDA показаха спад до 47% на зимната пшеница, класирана като „добра до отлична“, с най-слаби резултати в Небраска, Колорадо и Канзас. В Европа Франция запазва оптимизъм, като поддържа разширената си площ с мека пшеница – 4.61 млн. хектара, въпреки че износът на ЕС е с 35% по-нисък на годишна база.
Царевица
Фючърсите на царевицата започнаха търговията в четвъртък на ниво от $4.84¼ за бушел за май 2025 г., което е с 3 цента повече спрямо сряда, но с 1½ цента надолу в началото на сесията. Пазарите останаха стабилни, въпреки продължаващите опасения за валежи в Средния запад, от Мексиканския залив до Големите езера, които могат да забавят сеитбата. Очакванията за износ са между 600 000 и 1.8 млн. тона за стара реколта и до 300 000 тона за нова. Данните на Министерството на енергетиката на САЩ показаха спад в производството на етанол до 1.012 млн. барела на ден – с 9 000 по-малко спрямо предходната седмица. Складовите наличности също спаднаха с 220 000 барела до 26.814 млн. барела. Износът на етанол достигна 137 000 барела на ден. CONAB в Бразилия повиши прогнозата си за производство на етанол до 37.19 млрд. литра, движено основно от захарна тръстика. Предвид наближаващия Великденски уикенд и почивния петък в САЩ, пазарните участници проявяват повишено внимание.
Соя
Фючърсите на соята запазиха относително стабилни нива в началото на четвъртък, като майските контракти за 2025 г. отвориха на $10.38¾ за бушел – равнище от сряда с лек ръст от 1¼ цента. Комплексът от соеви продукти отчете ръст в средата на седмицата: соевият шрот се покачи с $2.40–$3.30/тон, а соевото олио – с 15–24 пункта. Индексът на CmdtyView за средната национална кешова цена достигна $9.87¾ – с 3 цента повече. Данните за смачкване на соя за март от NOPA бяха под очакванията – 194.55 млн. бушела, но запасите от соево олио паднаха рязко до 1.498 млрд. паунда, или с 19% под нивото от миналата година. Въпреки повишените мита от страна на САЩ към Китай (до 245%), пазарната реакция беше ограничена, тъй като Пекин все още не е отговорил. Очакванията за износ на соя са между 100 000 и 800 000 тона за стара реколта и до 150 000 тона за нова.
Развития на глобалния пазар
Китайската Cofco International продължава да разширява дейността си в Бразилия, като засилва стратегическата си ориентация към южноамерикански доставки на фона на напрегнатите търговски отношения със САЩ. Терминалът им за зърно в Сантос трябва да утрои капацитета си до 14 млн. тона до 2026 г. – рязък контраст спрямо намаленията от компании като ADM и Cargill.
В Аржентина, въпреки студеното време, което забавя прибирането на соята и царевицата, прогнозата за реколта от царевица за 2024/25 се повиши до 48.8 млн. тона. Прибирането на соята обаче е сериозно изостанало – само 4.9% от площите са реколтирани, с 26 пункта под петгодишната средна стойност.
Бразилският износ на соя остава силен. ANEC повиши прогнозата за април до 14.5 млн. тона, а износът на соев шрот се очаква да достигне 2.4 млн. тона. В Централна Бразилия се очакват валежи в следващите 10–15 дни, което може да подпомогне реколтата от втората царевица (Сафриня).
В Украйна се очаква производството на царевица през 2025/26 да достигне 27.9 млн. тона – с 14% повече спрямо предходната година. Застудяванията забавиха сеитбата, но възстановената почвена влажност е добра основа за добри добиви. Очакваната площ е 4.2 млн. хектара – с почти 8% повече от миналата година.
В Югоизточна Азия, производството на палмово масло в Индонезия за 2025/26 е прогнозирано на 47 млн. тона. Въпреки възможния ръст на износа, нарастващото вътрешно търсене за биодизел може да ограничи наличността за износ. Обсъжда се увеличаване на задължителното съдържание на биодизел над 40%.
Производството на свинско месо в Китай за Q1 се повиши с 1.2% на годишна база до 16 млн. тона, благодарение на по-високи нива на угояване и броя на майките. Все пак пазарът остава слаб заради свръхпредлагане и слабо търсене. Пекин предприема мерки за ограничаване на разширяването на производството и намалява целта за национално стадо.
Износът на мека пшеница от ЕС продължава да изостава – спад с 35% до 16.7 млн. тона на годишна база. FranceAgriMer намали прогнозата си за износ извън ЕС до 3.1 млн. тона – с 70% по-малко спрямо миналата година. Вътрешните трансфери в рамките на ЕС обаче са леко повишени.
Франция, Полша и Испания ще получат валежи в идните седмици, които могат да облекчат засушаването в районите с рапица. Германия и Полша обаче продължават да се сблъскват с критичен недостиг на почвена влага, което застрашава добивите.
Прогнозата за зимната пшеница в САЩ остава стабилна – 36.4 млн. тона. Въпреки това ниската почвена влага в ключови региони остава притеснение. Очаква се по-топло от нормалното време, което намалява риска от пролетни мразове, но внезапните температурни спадове все още крият заплаха за пшеницата във фаза на вретенене.
Секторът на етанола в Аржентина, въпреки че изостава от Бразилия и САЩ, постави нов рекорд през 2024 г. Царевицата съставлява 60% от производството, а захарната тръстика – останалото. Аржентина преработва само 4% от царевицата си в етанол, в сравнение с 35% в САЩ и над 13% в Бразилия.
И накрая, дългосрочният потенциал за развитие на биогорива в Аржентина изглежда обещаващ, особено в провинция Кордоба, където се тестват смески като E17 (17% царевичен етанол). С разпространението на гъвкави двигатели, това би могло да увеличи добавената стойност на земеделието и да насърчи енергийната устойчивост в страната.
С наближаването на почивните дни, вниманието на пазарите остава насочено към времето, данните за етанола и експортните резултати като определящи фактори за ценовата динамика при основните зърнени култури.