Борсов Коментар 16.04.2025

Глобалните зърнени пазари показаха относително стабилно представяне в средата на седмицата, докато търговците анализираха нови данни за етанола, износа и развитието на културите.

Пшеница
Пазарът на пшеница отбеляза умерено възстановяване след скорошна слабост. Фючърсите на Чикагската борса (SRW) за май 2025 г. затвориха на 5.47¾ щ.д. за бушел, с ръст от 5¾ цента. Пшеницата HRW от Канзас Сити поскъпна с 3 до 5 цента, а пшеницата HRS от Минеаполис също се повиши с 1 до 3 цента. Безпокойството около състоянието на културите в САЩ продължи, след като USDA отчете спад от 1% в рейтинга „добро до отлично“ за зимната пшеница, който сега е 47%. Най-сериозно засегнати са щатите Небраска, Колорадо и Канзас. В Европа Франция поддържа позитивни нагласи, като увеличи засетите площи с мека пшеница до 4.61 млн. хектара, с 10% повече спрямо миналата година. Междувременно Алжир направи голяма покупка от най-малко 570 000 тона, докато износът на ЕС изостава спрямо миналата година и е 16.67 млн. тона.

Царевица
Цените на царевицата се задържаха стабилни, като майският фючърс за 2025 г. затвори на 4.84¼ щ.д. за бушел, с повишение от 3 цента. Прогнозите за валежи от Мексиканския залив до Големите езера застрашават графика на ранното засаждане в ключови региони. Данните за етанола, публикувани в сряда, показаха спад в производството с 9000 барела/ден до 1.012 млн. барела/ден. Запасите също намаляха до 26.814 млн. барела. Очаква се данните за износа, които ще бъдат публикувани в четвъртък, да са между 0.6 и 1.8 млн. тона за текущата реколта. Търговците остават внимателни преди съкратената празнична седмица в САЩ, където борсите няма да работят в петък.

Соя
Фючърсите на соята също отбелязаха покачване в средата на седмицата – договорът за май 2025 г. затвори на 10.38¾ щ.д. за бушел, с ръст от 2¾ цента. Националната средна цена според CmdtyView се повиши с 3 цента до 9.87¾ щ.д.. Соевият шрот също подкрепи пазара, като поскъпна с 2.40 до 3.30 щ.д./тон, а цената на соевото олио нарасна с 15 до 24 пункта. Данните на NOPA за март бяха под очакванията – 194.55 млн. бушела, но въпреки това показаха ръст от 9.4% спрямо февруари. Запасите от соево олио спаднаха с 19% на годишна база до 1.498 млрд. паунда, което може да подкрепи цените в следващите седмици. Засаждането на соя в САЩ продължава нормално, като 2% от културата вече е засадена – в съответствие с петгодишната средна стойност. Въпреки увеличените мита на САЩ спрямо Китай, пазарът реагира слабо, тъй като Пекин все още не е обявил ответни мерки.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Май 201.26 +2.11
Царевица Май 190.64 +1.18
Соя Май 381.68 +1.01
Соев шрот Май 327.06 +2.11

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Май 209.00 -1.25
Царевица Юни 204.75 +0.25
Рапица Май 541.50 -3.25

 

Основни глобални фактори

Държавната китайска компания Cofco International продължава експанзията си в Бразилия, като разширява екипа си и изгражда най-големия зърнен терминал в света в пристанище Сантос. Първоначалният капацитет ще се увеличи от 4.5 на 14 млн. тона до следващата година. Това е ясен знак за нарастващата зависимост на Китай от бразилската соя, на фона на търговското напрежение със САЩ. За разлика от това, американските гиганти ADM и Cargill намаляват глобалната си дейност.

В Аржентина се очаква царевицата и соята да бъдат прибирани с по-бавно темпо поради продължаващо студено време в района на Пампа. Междувременно борсата в Буенос Айрес потвърди прогнозата си за 20.5 млн. тона пшеница през 2025/26 г. Ако временните облекчения в експортното облагане бъдат удължени след юни, тази прогноза може да се повиши. Свободното плаващо обмяна на песото е отслабила валутата, стимулирайки износа.

Бразилия продължава с рекорден износ на соя – априлските прогнози са повишени до 14.5 млн. тона, в сравнение с 13.3 млн. миналата седмица. Износът на соев шрот също се очаква да достигне 2.4 млн. тона. Валежите, очаквани в Централна Бразилия през следващите 10–15 дни, може да подпомогнат състоянието на културата Safrinha.

В Украйна се прогнозира производството на царевица за 2025/26 г. да достигне 27.9 млн. тона, с ръст от 14% спрямо предходната година. Засаждането вече е започнало, макар и временно спряно поради студени вълни. Влагонакопаването в почвата се е подобрило, а ако топлото време продължи, потенциалът за добив остава висок. Очакваната площ за царевица е 4.2 млн. хектара – с почти 8% повече от миналия сезон.

В Югоизточна Азия Индонезия очаква производството на палмово масло да достигне 47 млн. тона през 2025/26 г. Макар и да има лек ръст в износа, по-голямото вътрешно потребление за биодизел може да ограничи наличностите за външни пазари. Правителството обсъжда увеличение на задължителното примесване над 40%.

Китай отчете ръст от 1.2% на продукцията на свинско месо за Q1 до 16 млн. тона, благодарение на повече свине майки и по-голямо тегло при клане. Въпреки това, анализаторите предупреждават за продължаващо свръхпредлагане и ниска рентабилност. Пекин предприема мерки за ограничаване на производството, включително чрез намаляване на целевия брой майки.

Времето остава ключов фактор. В Северна Америка се очаква връщане на активни бури до уикенда – валежите ще помогнат на зимната пшеница, но могат да забавят засаждането на пролетни култури. В Аржентина се очаква лек дъжд, който ще подпомогне прибирането, а в Централна Бразилия – очаквани валежи ще подобрят перспективата за царевица.

С наближаването на втората половина на април глобалните зърнени пазари продължават да балансират между макроикономически фактори и метеорологични предизвикателства. Търговците и анализаторите следят отблизо данните за износа, напредъка в засаждането и правителствените политики, за да оценят посоката на пазарната инерция в период на нестабилност.