Дневен Обзор 11.04.2025

Петък започна с предпазлив оптимизъм, тъй като пазарите реагираха на данните от доклада WASDE на USDA от предходния ден, колебаещите се експортни обеми и продължаващата нестабилност на метеорологичните условия. Докато пшеницата отстъпи под натиска на песимистични данни, соята и царевицата запазиха силни позиции благодарение на стабилните основи и активната търговия.

Цени при отваряне в петък – CBOT, май 2025 г.

Пшеница
Пшеницата започна петъчната сесия с умерено възстановяване след загубите от четвъртък. Договорът за май 2025 г. за пшеница SRW в Чикаго стартира при $5.49 на бушел, което е ръст от 11 цента спрямо предходния ден. Това възстановяване следва спад от 4¼ цента в четвъртък, предизвикан от доклад на USDA, който увеличи крайните запаси в САЩ до 846 млн. бушела – над очакванията на анализаторите – поради увеличен внос и по-слабо потребление за износ и посев. Глобалните крайни запаси от пшеница също се увеличиха до 260.7 млн. метрични тона. Макар експортната активност да остана умерена, продължаващата суша в ключови райони в САЩ и метеорологичните рискове в Черноморския регион оказват натиск върху настроенията.

Царевица
Царевицата стартира петък при $4.86 на бушел, отбелязвайки ръст от 3 цента спрямо затварянето в четвъртък. Фючърсите на царевица запазиха възходящата инерция, след като USDA намали крайните запаси в САЩ с 75 млн. бушела до 1.465 млрд., благодарение на по-високи прогнози за износ. Продажбите през последната седмица достигнаха 785,583 метрични тона, в рамките на очакванията, като Южна Корея, Колумбия и Япония бяха сред основните купувачи. Прогнозата за царевичната реколта в Бразилия беше повишена до 124.75 млн. тона, а тази за Аржентина – до 48.5 млн. тона. Глобалните запаси бяха леко намалени до 287.65 млн. тона.

Соя
Соята започна петъчната търговия с добър импулс, като договорите за май 2025 г. отвориха при $10.31¼ на бушел, което е повишение от 2¼ цента спрямо затварянето в четвъртък ($10.29). USDA намали крайните запаси на соя в САЩ до 375 млн. бушела, поради повишено вътрешно потребление за смилане. Експортните продажби бяха относително слаби – 172,324 метрични тона, но Китай отново бе водещ купувач с 141,300 тона. Производството на соя в Бразилия беше повишено до 167.87 млн. тона, докато прогнозата за Аржентина беше намалена до 45.5 млн. тона. Глобалните крайни запаси бяха коригирани до 122.47 млн. тона, благодарение на по-голямо прехвърляне от предходния сезон.

Основни глобални фактори, влияещи на днешния зърнен пазар

Китай продължава да се дистанцира от търговията със САЩ, като прави големи покупки на соя от Бразилия. Само тази седмица бяха резервирани поне 40 товара, или общо 2.4 млн. тона, тъй като китайските преработватели се възползват от по-ниските бразилски цени и по-добри маржове. Тази вълна на покупки идва на фона на изострящите се отношения между САЩ и Китай, където тарифите достигнаха 125% и за двете страни, на практика замразявайки нови сделки със САЩ.

Експортът на бразилска соя бележи рекордни стойности в началото на 2025 г., достигайки 88.2 млн. тона към началото на април – безпрецедентно ниво за този етап от сезона. Бразилия, като водещ глобален доставчик, ще се възползва още повече от отклоненото китайско търсене. Агроконсулт прогнозира реколта от 172.1 млн. тона и износ над 106 млн. тона.

Прогнозата за реколтата от соя в Аржентина беше понижена с 1 млн. тона до 45.5 млн. поради неочаквани валежи и забавено прибиране. Само 2.6% от площите са реколтирани – значително под обичайното. Ранни слани в западна Буенос Айрес влошиха ситуацията, докато фермерите задържат продажбите поради валутна несигурност и искания за данъчни облекчения.

Прогнозата за царевица в Аржентина остава положителна. Rosario Grains Exchange увеличи оценката до 48.5 млн. тона. Прибирането е на ниво 23.1%, сходно с миналата година, подкрепено от разширени площи.

24-часова национална стачка в Аржентина допълнително наруши логистиката в ключовото пристанище Росарио – основен център за износ на соево масло, шрот, царевица и пшеница. Движението на кораби беше напълно блокирано, задълбочавайки опасенията относно доставките, вече забавени от обилни валежи.

В САЩ, баржовият трафик по река Мисисипи спадна рязко миналата седмица. Транспортът на царевица намаля с 45%, а на соя – с над 50%, засягайки логистиката в критичен момент. В същото време, производството на етанол спадна до 1.021 млн. барела/ден, но запасите се увеличиха до 27.034 млн. барела, показвайки устойчива търсеност на царевица за биогорива.

Метеорологичните условия остават ключов фактор. В Аржентина се очаква хладно и сухо време, което може да е благоприятно за късната царевица, но неблагоприятно за соята. Централно-западните и югоизточните региони на Бразилия остават засушени, застрашавайки втората реколта от царевица (Safrinha). Очакват се разпръснати валежи, но ограничени като ефект.

В Европа и Черноморския регион се очакват променливи условия. В Европа се прогнозират полезни валежи, докато Черноморието може отново да бъде засегнато от суша и топлина, застрашавайки развитието на зимната пшеница.

В Западна Австралия площите за засяване на пшеница може да спаднат с 9% поради по-малко оставена фалова земя и суша. Очаква се да бъдат засети 4.19 млн. хектара спрямо 4.59 млн. миналата година. При рапицата и ечемика се предвижда ръст, в зависимост от валежите през май.

Експортът на зърно от Украйна е спаднал с 8.8% на годишна база, достигайки 33.8 млн. тона към 11 април. Експортът на пшеница е намалял с 8%, а на царевица – с 12%. Пролетната сеитба също изостава с 16% спрямо миналата година, пораждайки опасения относно реколтата.

Вносът на растителни масла в Индия през март достигна почти 1 млн. тона, благодарение на ръст в соевото и палмовото масло. Вносът на соево масло достигна 355,358 тона – ръст спрямо февруари, показвайки силно търсене покрай Рамадан.

Накрая, бразилското пристанище Сантос – ключов хъб за износ на соя и царевица – планира да увеличи капацитета си с 67% до 2035 г. Вместимостта на контейнерите ще се удвои в следващите четири години, засилвайки дългосрочната конкурентоспособност на Бразилия на глобалния зърнен пазар.