Борсов Коментар 09.04.2025

Настроенията на световните зърнени пазари се обърнаха решително в положителна посока в сряда, след като покачванията във всички сектори бяха подкрепени от облекчаване на търговското напрежение (с изключение на Китай), очаквания за оптимистични данни от USDA и стабилна износна активност.

Пшеница
Фючърсите на пшеницата завършиха сряда с повишение за трети пореден ден, продължавайки краткосрочно възстановяване, подкрепено от затваряне на къси позиции и метеорологични притеснения. Договорите за май 2025 г. на пшеницата SRW в Чикаго затвориха на $5.42¼ за бушел, ръст с 2¼ цента. Kansas City HRW се повиши с 5–7 цента, а пролетната пшеница в Минеаполис – със 7–8 цента за близките месеци. Динамиката се засили след изявление на президента Тръмп за 90-дневна глобална пауза на митата, с изключение на Китай, за който митата се увеличават до 125%. Трейдърите очакват четвъртъчния доклад на USDA WASDE, в който се прогнозира крайният запас от пшеница в САЩ да е 825 милиона бушела. Въпреки слабия износ, пазарът остава предпазливо оптимистичен.

Царевица
Царевицата отбеляза умерен ръст към края на сесията, подкрепена от новини за търговски облекчения и положителни сигнали за износа. Договорът за май 2025 г. затвори на $4.74 за бушел, покачване с 5 цента. Националната средна кешова цена се покачи до $4.46½. Въпреки спад в производството на етанол с 42 000 барела на ден миналата седмица, запасите се увеличиха до 27.034 милиона барела. Очакванията за износ на стара реколта са между 0.7 и 1.3 млн. тона, а USDA вероятно ще намали крайните запаси до около 1.51 милиарда бушела в днешния WASDE. Южноамериканските прогнози за царевица също са под наблюдение, като Бразилия леко повиши очакваните обеми.

Соя
Соята поведе ръста в средата на седмицата, като договорите за май 2025 г. затвориха на $10.12¾ за бушел – силно покачване с 20 цента. Националната кешова цена на соята достигна $9.59¾, соевият шрот се повиши с $3.50/тон, а соевото масло – с до 141 пункта. Пазарът реагира положително на нова частна сделка за 198 000 тона към неизвестна дестинация и признаци за облекчени мита за партньори извън Китай. Въпреки това, американските мита върху китайски стоки се повишават до 125% от 10 април, застрашавайки дългосрочното търсене. Очаква се WASDE да покаже стабилен краен запас от 379 милиона бушела в САЩ с малки промени в Южна Америка.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Май 199.24 +0.83
Царевица Май 186.61 +1.97
Соя Май 372.12 +7.35
Соев шрот Май 324.63 +3.86

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Май 219.75 -5.00
Царевица Юни 210.25 -2.75
Рапица Май 507.75 -10.00

 

Основни глобални фактори, които влияят върху зърнените пазари

Индия бързо се утвърждава като ключов алтернативен доставчик на рапичен шрот за Китай, след като Пекин наложи 100% мито върху канадския внос. Само през последните три седмици Китай е закупил 52 000 тона индийски шрот – четирикратно увеличение спрямо целия внос от Индия през 2024 г. Тази внезапна вълна подкрепя местните цени в Индия и преначертава глобалните потоци при протеиновите фуражи.

Бразилски индианци прекратиха блокадата на жизненоважното шосе BR-230, възстановявайки достъпа до пристанище Мирититуба, което обработва над 10% от зърнения износ на страната. Въпреки че пътят вече е отворен, лошата инфраструктура все още предизвиква до три дни забавяне за камионите. Среща на Върховния съд относно земеползването е насрочена за 15 април.

Метеорологичните условия остават двуостър меч. В САЩ се очаква сухо време през следващите 10 дни, което ще подпомогне изсъхването на наводнени ниви в Средния запад, но ще задълбочи сушата в равнините. Аржентина остава хладна и суха, а Бразилия е топла и влажна – и двете с влияние върху развитието на царевицата и соята.

Търговското напрежение между САЩ и Китай рязко ескалира тази седмица. Новите взаимни мита достигнаха 125% върху китайски и американски стоки, директно застрашавайки американския износ на соя. Въпреки 25% скок в износа за Китай през март (1.926 млн. тона), търговията вероятно ще спре след 10 април. Анализатори прогнозират увеличение на запасите и спад в търсенето през 2025/26 г.

Износът на соя от Бразилия през февруари–март достигна рекордните 21.1 млн. тона, надминавайки същия период през 2023/24 г. Въпреки локални метеорологични проблеми, Бразилия остава водещ глобален доставчик и вероятно ще се възползва от отклоненото китайско търсене на фона на конфликта със САЩ.

В Европа износът на мека пшеница спадна с 34% на годишна база до 16.4 млн. тона към 6 април. Нигерия, Мароко и Алжир остават водещи дестинации. Износът на ечемик също е спаднал с 19%, докато вносът на царевица е нараснал с 13%, отразявайки промени в структурата на европейската търговия.

Русия ще удвои износа си на царевица до 4 млн. тона през 2025/26, в сравнение с 2.6 млн. т. тази година. Общото производство на зърно може да достигне 129.5 млн. тона, подкрепено от стабилни прогнози и добри добиви.

Украйна запазва прогнозата си за производство на пшеница на 19.9 млн. тона за 2025/26. Въпреки подобрените валежи, запасите от влага в ключови региони остават на шестгодишно дъно. Няма сериозни щети от слани, но ситуацията се следи внимателно.

В сектора на биогоривата в САЩ законодатели и индустриални групи настояват EPA да повиши квотата за биодизел на 5.25 млрд. галона за 2026 г., спрямо настоящите 3.35 млрд. Инициативата цели подкрепа за селските райони и увеличено търсене на селскостопански продукти.

Производството на етанол спадна до 1.021 млн. барела на ден миналата седмица, но запасите се увеличиха до 27.034 млн. барела. Секторът на етанола остава ключов за търсенето на царевица, като влияе директно върху потреблението.

Министерството на земеделието на Китай одобри предварително 97 сорта ГМ царевица и 2 сорта соя. Макар че пълното сертифициране предстои, това бележи важна промяна в политиката на страната спрямо биотехнологиите и може да повлияе върху дългосрочните нужди от внос.

С началото на търговията в четвъртък всички погледи са насочени към доклада WASDE на USDA. На фона на нестабилни търговски отношения и променливи метеорологични условия, данните от днес може да определят движението на цените в следващите седмици.