Борсов Коментар 07.04.2025

Глобалните зърнени пазари реагираха с предпазлив оптимизъм след търговията в понеделник, като цените се стабилизираха донякъде въпреки продължаващото геополитическо напрежение, логистичните затруднения в Южна Америка и неблагоприятните метеорологични условия, засягащи ключови земеделски региони.

Пшеница
Фючърсите на пшеница за май 2025 г. на борсата в Чикаго (CBOT) затвориха в понеделник на цена от $5.36½ за бушел, с повишение от 7½ цента за деня. Пазарите започнаха седмицата със сила след серия от понижения, подкрепени от положителни оценки за състоянието на реколтата и спекулативни позиции. Чикагската мека червена зимна пшеница (SRW) поскъпна със 7–8 цента, докато пшеницата от Канзас (HRW) добави 1–3 цента, а пролетната пшеница от Минеаполис отчете ръст от 8–10 цента в повечето контракти. Първият седмичен доклад за напредъка на посевите от USDA (NASS) показа, че 5% от зимната пшеница е във фаза на изкласяване — съответстващо на средното за последните пет години. Все пак, рейтингите за състояние на културите са едва 48% добро/отлично, в сравнение с 56% миналата година. Инспекциите за износ отчетоха спад от 33% на седмична база — 334 888 метрични тона, основно за Мексико, Япония и Филипините. Въпреки това, кумулативният сезонен износ е с 15.1% над миналогодишното ниво.

Царевица
Пазарът на царевица завърши понеделник със средна сила, като контрактите за май 2025 г. затвориха на $4.64½ за бушел, с ръст от 4¼ цента. Въпреки макроикономическата нестабилност, подкрепа оказаха напредъкът в сеитбата и по-високата средна цена на кеш пазара ($4.35½). Седмичните инспекции за износ възлязоха на 1.583 млн. метрични тона — с 3.89% по-ниско от предходната седмица, но с 8.04% над същия период миналата година. Основните дестинации включваха Мексико, Япония, Южна Корея и Колумбия. Към 6 април, 2% от царевицата в САЩ е засадена — в рамките на нормата. Спекулантите останаха предпазливи заради търговското напрежение, особено свързано с 24% мито от Япония, въпреки че се водят дипломатически преговори.

Соя
Фючърсите на соята завършиха с умерено повишение в понеделник — контрактите за май 2025 г. се установиха на $9.83 за бушел, с ръст от 6 цента след силен спад в петък. Цената на соевият шрот се повиши с $1.80 до $5.30/тон, докато соевото олио спадна с 69 до 98 пункта. Пазарните нагласи бяха повлияни от ескалиращия търговски конфликт между САЩ и Китай. Президентът Тръмп постави краен срок във вторник Китай да оттегли 34% митническо мито, в противен случай ще бъде наложено допълнително увеличение от 50%. Въпреки това, USDA отчете силни инспекции за износ на соя — 804 270 метрични тона, ръст от 63.5% на годишна база и третият най-висок резултат за тази седмица от 2002 г. Китай получи 341 278 метрични тона — всички изпратени преди обявяването на митата. Напредъкът при жътвата в Бразилия достигна 88%, малко над нивото от миналата година.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Май 197.13 +2.76
Царевица Май 182.87 +1.48
Соя Май 361.19 +2.20
Соев шрот Май 317.91 +5.84

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Май 224.75 +3.25
Царевица Юни 212.75 +3.00
Рапица Май 517.50 -0.25

Основни глобални фактори

Протести, водени от местни общности, и влошена инфраструктура сериозно затрудниха превоза на соя от бразилското пристанище Мирититуба — ключов речен терминал в Амазония, отговарящ за над 10% от националния износ на зърно. Протестиращи блокираха достъпа по пътищата, намалявайки капацитета на терминала с около 12 000 тона соя на час. Някои шофьори съобщават за забавяния от до три дни. Въпреки че фирми с предварително насрочени слотове получиха достъп, напрежението остава високо, а нови действия се очакват след решение на Върховния съд относно правата върху земята на коренното население.

Китай отвърна на новите американски мита с мащабни контрамерки, включително 34% мито върху всички американски стоки, ограничения върху износа на редкоземни елементи и забрани за внос на птиче месо и сорго от САЩ. Допълнителни разследвания са насочени към американски компании по линии на дъмпинг и антимонополни практики. Очаква се тези действия да нарушат маршрутите на износа на зърно от САЩ и да окажат натиск върху търсенето, особено при соята и царевицата. Американски представители определиха действията на Китай като "грешна стъпка", но президентът Тръмп бързо заплаши с допълнително увеличение на митата, ако не бъдат оттеглени до 8 април.

Аржентинската компания Vicentin — един от водещите производители на соев шрот — преустанови дейността си поради текущи процедури по несъстоятелност. Временното спиране може да окаже влияние върху глобалните доставки на соево масло и шрот. Работниците по-рано протестираха заради неизплатени заплати. Аржентина остава най-големият световен доставчик на тези продукти, така че подобни прекъсвания могат да доведат до затягане на предлагането.

Според Patria Agronegocios, жътвата на соя в Бразилия за сезон 2024/25 е достигнала 85.83% — значително над 79.36% за същия период миналата година. Въпреки това, напредъкът е възпрепятстван от логистични проблеми и по-ниски международни цени. С влошаването на отношенията между САЩ и Китай, се очаква ролята на Бразилия в глобалния експорт да нарасне.

Цените на царевицата в Бразилия продължиха да спадат, движени от слабото вътрешно търсене и подобряващи се прогнози за добиви от втората реколта. Индексът на Cepea спадна с 3.5% в периода от края на март до 3 април. Въпреки спада, някои региони отчетоха напредък в логистиката и прибирането на реколтата. Продавачите остават предпазливи, очаквайки по-добри ценови условия.

Цените на соята остават под натиск поради високи запаси в САЩ и ускорена жътва в Бразилия. Американските запаси достигнаха 51.99 млн. тона към 1 март, а засаждането се очаква да спадне с 3% на годишна база. Индексите CEPEA/ESALQ отбелязаха спад от 1% в Паранагуа и 0.5% в Парана. Експортните премии леко се повишиха поради стабилното чуждестранно търсене, но пазарните нагласи остават негативни.

Износът на соя от САЩ продължава да разочарова. През януари обемите са спаднали с 12% на годишна база до 4.93 млн. тона. Общите неприключени продажби са 8.88 млн. тона — под нивата от миналата година. Бразилия, въпреки забавянето, се очаква да изнесе 110.2 млн. тона за сезон 2024/25, допълнително изтласквайки САЩ от световния пазар.

Китай обяви дългосрочна стратегия за увеличаване на производствения капацитет на зърнени култури до 1.4 трилиона катии до 2027 г. Планът акцентира върху самостоятелност, технологични иновации и стабилност на доходите за фермерите. Ако се реализира, тази политика може значително да намали нуждата от внос — особено при царевица и соя.

Силни наводнения в делтата на Мисисипи и Средния запад на САЩ възпрепятстваха ранната сеитба. Студени вълни засегнаха развитието на пшеницата в Канзас и части от Черноморския регион. В Аржентина бяха регистрирани слани през уикенда, с потенциални щети по царевица и соя. Бразилия остава суха в централните райони — рисково за опрашването на царевицата. В Източна Европа и Южна Украйна също се наблюдават слани, което може да намали добивите на пшеница.

Пазарът на палмово масло отбеляза рязък спад, като фючърсите в Малайзия поевтиняха с 3.37% до 4 182 рингита/тон за една нощ, под влияние на слабо търсене и производствени ограничения по време на Рамадан. Високите експортни налози и логистичните пречки продължават да оказват натиск.

Пазарите остават изключително чувствителни към заглавията, докато макроикономическите и климатичните фактори продължават да се менят. С оглед на започващите на 10 април мита на Китай, търговските потоци в световен мащаб може да претърпят допълнителни сътресения. Трейдърите следят отблизо метеорологичната обстановка в САЩ, функционирането на пристанищата в Бразилия и следващите геополитически ходове на Пекин.