За седмицата досега цените на пшеницата са се повишили с 4 за SRW, с 6 1/2 за HRW, с 8 3/4 за HRS, царевицата е нагоре с 8 1/4, соята с 4 3/4, соевият шрот надолу с $2.60, соевото масло се повишава с 1.75.
За месеца до момента цените на пшеницата са се повишили с 45 1/4 за SRW, с 50 1/4 за HRW, с 35 за HRS, царевицата е нагоре с 24, соята непроменена, соевият шрот надолу с $8.10, соевото масло се повишава с 1.75.
Близките фючърси от началото на годината са нараснали с 9,6% за SRW, с 12,2% за HRW, със 7.9% за HRS, царевицата е нараснала с 9.8%, соята се повишава с 4.2%, соевият шрот спада с 4.7%, соевото масло се повишава с 20.2%.
От началото на сесията лекият петрол се повишава с 0.54 USD/барел.
Кампания за ваксиниране срещу птичи грип, стартирана във Франция през 2023 г., позволи на производството на домашни птици в страната да се възстанови до нива, невиждани откакто огнища на вируса унищожиха десетки милиони птици. Между миналата и тази година всички видове се увеличават, защото са избегнати големи здравни кризи. Това позволи на фермерите да се върнат към пълно производство. През 2024 производството на птиче месо във Франция е нараснало с 12.1% спрямо предходната година, след като е нараснало с 2% спрямо 2022. Сега то е с 1.1% над „нивото преди кризата“ от 2019, година със сравнително малко огнища на птичи грип.
Министерството на селската икономика (Deral) на Министерството на земеделието на бразилския щат Парана съобщи, че жътвата на соята реколта 2024/25 в щата достига 40% от площите, Според агенцията 78% от посевите са в добро състояние, докато 19% са в удовлетворително състояние, а 3% са класифицирани като лошо. Прибирането на първата реколта от царевица за 2024/25 г. е напреднало до 30% от обработваемата площ в Парана, в сравнение с 21% миналата седмица. Проучването показва, че 91% от посевите са в добро състояние, 9% са в удовлетворително състояние и няма площи, класифицирани като лоши. За втората реколта от царевица за 2024/25 Deral посочи, че са засети 56% от прогнозната площ, в сравнение с 46% предходната седмица. От вече засадените култури 100% са в добро състояние.
Националният енергиен съвет на Бразилия реши да запази местната задължителна смес от биодизел в дизел на 14% от март, вместо да я повиши до 15%, както се очакваше по-рано, каза министърът на енергетиката. По-голямата част от бразилския биодизел идва след преработката на соя. StoneX намали наполовина прогнозата си за годишното увеличение на продажбите на биодизел в Бразилия след съобщението. Ако миксът беше увеличен до 15%, продажбите на биодизел щяха да нараснат с 1.2 милиона кубически метра с общо търсене от 10.2 милиона кубически метра през 2025. Министърът каза, че сместа от биогориво и дизел ще остане на 15% „до по-нататъшно обсъждане, което може да бъде взето по всяко време“.
Износът на палмово масло от Индонезия е паднал с 20% на месечна база през януари, според Intertek Testing Services до 1.525 млн. тона. Малайзия запази експортната си такса за нерафинираното палмово масло през март от 10% и понижи референтната цена, се казва в циркулярно писмо на уебсайта на Malaysian Palm Oil Board в сряда.