Дневен Обзор 12.02.2025

Към 18.30ч българско време пшеницата в Чикаго се повиши с 1 – 3 1/2 цента/бушел, царевицата с 1/2 – 3 цента/бушел, соята се понижи с 12 – 17 цента/бушел, соевият шрот и соевото масло също се понижиха.

За седмицата досега цените на пшеницата са надолу с 1/2 за SRW, надолу със 7 за HRW, надолу с 4 ца HRS, царевицата се е понижила с 1 ¾, соята с 9 ¼, соевият шрот с $5.50, соевото масло с 0.03.

За месеца до момента цените на пшеницата са се повишили с 22 3/4 за SRW, с 18 за HRW, с 8 1/4 за HRS, царевицата е нагоре с 5 ¾, соята надолу с 1 ¼, соевият шрот надолу с $5.20, соевото масло с 0.01.

Близките фючърси от началото на годината са нараснали с 5.6% за SRW, с 6.8% за HRW, с 4.7% за HRS, царевицата е нараснала с 5.8%, соята се повишава с 4.1%, соевият шрот спада с 3.8%, соевото масло се повишава с 15.7%.

От началото на днешната търговия петролът се понижава умерено.

Времето в Украйна е сухо и вече студено. Снежната покривка е на ограничени места и не е дебела. През следващата седмица се очаква понижение на температурите, което ще създаде условия за повреди по посевите. Почвената влага е на много ниско ниво – шест годишно дъно.

Износът на мека пшеница от ЕС през сезона, започнал на 1 юли, възлиза на общо 13 милиона тона към 9 февруари в сравнение с 20.4 милиона тона за същия период на миналата година, съобщи Европейската комисия. Водещите дестинации включват Нигерия с около 2.01 милиона тона, Мароко с 1.46 милиона тона и Обединеното кралство с 973 хиляди тона. Износът на ечемик е 2.86 милиона тона, което е спад от 19% на годишна база. Вносът на царевица възлиза на 12.4 милиона тона, което е ръст от 6% на годишна база.

През следващите дни силни студове ще ударят САЩ, в т.ч. и пшеничния пояс. Наличието на снежна покривка ще предпази посевите от зимна пшеница и засега няма драма.

През следващите седмици в Аржентина ще паднат умерени, но разкъсани валежи, които ще дадат шанс на посените. В същото време до края на месеца се очакват доста топло време в Бразилия с нередовни валежи. Посевите от соя и царевица ще страдат от засушаване, но ще може бързо да се приберат вече узрелите посеви от соя. Ако сухият сезон започне от сега, то втората царевична реколта е обречена.

Консултантите в агробизнеса се разминаваха във вторник относно размера на реколтата от соя в страната за 2024/25, като AgResource увеличи прогнозата си след обиколка на реколтата, докато Patria AgroNegocios намали прогнозата си за втори пореден месец. AgResource Brasil определи производството на рекордните 172.28 милиона тона, леко увеличавайки прогнозата си от предишни 172.07 милиона тона, докато Patria намали прогнозата си до 165.87 милиона тона от 167.94 милиона преди това. AgResource твърдят, че голямата реколта ще дойде на фона на по-високи добиви и по-голяма засадена площ, като се оценява, че тя ще достигне 47.47 милиона хектара – повече от 46.10 милиона хектара през предходния сезон. Фирмата отбелязва в изявление, че е приключила своята обиколка на реколтата в щатите Мато Гросо, Мато Гросо до Сул, Гояс и Парана в началото на февруари и е идентифицирала „обещаващ сценарий“ за производството на соя. Patria, от друга страна, твърди, че е имало намаление на добивите на соя в ключови райони като Мато Гросо до Сул, Парана, Рио Гранде до Сул и Санта Катарина.

Запасите от палмово масло в Малайзия са спаднали със 7.55% до 1.58 милиона тона през януари спрямо декември миналата година. Според Малайзийския борд за палмово масло (MPOB) производството на нерафинирано палмово масло (CPO) за месеца е спаднало с 16.80% на месечна база до 1.24 милиона тона. Междувременно износът на палмово масло от Малайзия е намалял с 12.94% на месечна база до 1.17 милиона тона. Гледайки напред, MIDF Research изрази мнение, че биологичната почивка на дърветата и по-бавното от очакваното възстановяване на продукцията ще продължат, като местното производство се очаква да нарасне незначително само с 1 процент на годишна база до 19.5 милиона тона през 2025. Според изследователската къща продължаването на сегашния феномен Ла Нина и североизточния мусон може допълнително да възпрепятства производителността на културите.