Зърнени култури
Световните стокови борси реагираха на последната прогноза за производството на зърно на Министерството на земеделието на САЩ (USDA) със значителен ръст на цените - USDA оцени запасите от царевица в САЩ в сезон 2010/11 на много ниско ниво.
В същото време продължава да бъде голямо търсенето за внос на зърно от страна на Китай. Това развитие на събитията подкрепи цените и на пшеницата. Запаситете на пшеница към момента в Европа също са незначителни.
Така че сега динамиката на цените ще зависи от производството на зърно в света. В частност, Австралия даде прогноза за добро производство на зърно, но от САЩ и Черноморския регион постъпват по-малко положителни новини.
Ще произведат ли Русия и Украйна през следващата пазарна година зърно за около 85 милиона тона (миналата година - 60 милиона тона) и около 45 милиона тона (миналата година - 40 милиона тона) съответно, не е ясно.
Маслодайни семена
На световните пазари на маслодайни семена за периода се наблюдават разнопосочни ценови тенденции. От една страна, цената на петрола надхвърлила $ 120 за барел, оказва положително въздействие върху пазара на растителни масла, от друга страна, очакванията за висока реколта от соя в Бразилия и Аржентина не допринася за повишаване на цените.
Колко соя ще произведат американските фермери, днес продължава да бъде обект на спекулации. Ето защо, в момента на пазара на соя се наблюдава несигурност.
Европейският пазар на рапица по време на упоменатия период, също се характеризира с несигурност. На пазара има съобщения за по-ниска реколта от рапица в Източна Европа. Възможно е, производството на рапица в Източна Европа, да не е достатъчно за обезпечаване на вноса в ЕС от около 3 млн. тона.
В същото време, световния пазар на слънчогледово масло остава слаб.