Борсов Коментар 15.01.2026

Масивните експортни продажби на соя от САЩ и оптимизмът около биогоривата изтласкаха маслодайните култури рязко нагоре, докато пшеницата и царевицата отстъпиха при смесени сигнали за търсенето.

Зърнените пазари приключиха четвъртък със смесен тон, отразяващ специфични за отделните култури фундаменти, а не широко макродвижение. Соята се открои като ясен лидер със солидни ръстове, докато пшеницата и царевицата се понижиха към края на сесията, тъй като търговците преценяваха експортното представяне спрямо все още комфортните перспективи за глобалното предлагане.

Пазарите на пшеница отслабнаха на трите американски борси, обръщайки ранния оптимизъм. Чикагската SRW, HRW от Канзас Сити и пролетната пшеница в Минеаполис затвориха на по-ниски нива, след като разочароващите данни за износа от САЩ надделяха над продължаващата международна търговска активност и метеорологичните съображения. Липсата на последващи покупки показа, че глобалната конкуренция продължава да ограничава потенциала за ръст.

Експортните продажби на пшеница от САЩ възлязоха на едва 156 255 тона за седмицата, приключваща на 8 януари, което е значително под нивата, необходими за съществено затягане на баланса. Въпреки че търгът на Саудитска Арабия за 595 000 тона и покупката на 50 000 тона американска пшеница от Южна Корея поддържаха активни заглавията за търсенето, пазарът се фокусира върху слабия потвърден темп на продажбите.

Европейските фундаменти оказаха допълнителен натиск върху пшеницата. Expana повиши прогнозата си за производството на пшеница в ЕС до 128,6 млн. тона, но едновременно с това понижи оценката за износа до 28,8 млн. тона, затвърждавайки тезата, че големите наличности и конкурентните цени продължават да ограничават експортните потоци от ключови произходи. Тази среда остава структурно меча за световните цени на пшеницата.

Фючърсите на царевицата също завършиха с умерени понижения, въпреки окуражаващата експортна активност. USDA отчете 1,14 млн. тона продажби на царевица за маркетинговата 2025/26 година за седмицата, което е повече от три пъти над предходната седмица и над темпа от миналата година, като водещи купувачи бяха Мексико, Япония и Тайван. Въпреки това търговците се съсредоточиха върху изобилното предлагане от Южна Америка и стабилните прогнози за производството в Бразилия, които ограничиха ценовия напредък.

Бразилската CONAB запази прогнозата си за производството на царевица през 2025/26 г. на 138,87 млн. тона, затвърждавайки очакванията за големи експортируеми обеми по-късно през сезона. Това, в комбинация с по-слабите кеш цени в САЩ, държа фючърсите на царевицата под натиск, въпреки възстановяването на седмичните експортни продажби.

Соята се открои като най-силно представилата се култура за деня. Фючърсите рязко поскъпнаха, след като USDA отчете общи експортни продажби от 2,06 млн. тона – третият по големина седмичен резултат за маркетинговата година и повече от четири пъти над обема от същата седмица на миналата година. Китай формира 1,224 млн. тона от общото количество, потвърждавайки устойчивия вносен апетит при текущите ценови нива.

Допълнителна подкрепа за соята дойде от доклада на NOPA за преработката. Декемврийската преработка достигна 224,991 млн. бушела – малко над очакванията и с близо 9% повече на годишна база, което подчертава силното вътрешно търсене. Макар запасите от соево масло да нараснаха рязко, оптимизмът около предстоящите мандати за биодизел на EPA помогна на пазара да пренебрегне увеличението на наличностите.

Сигналите за предлагането на соя от Южна Америка бяха смесени, но не успяха да прекъснат ралито. CONAB понижи прогнозата си за производството на соя в Бразилия до 176,12 млн. тона, докато AgroConsult повиши своята оценка до 182,2 млн. тона. Противоречивите прогнози поддържаха дебата за дългосрочното предлагане, но краткосрочният импулс от търсенето доминираше търговията.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Март 187.58 -0.73
Царевица Март 165.45 -0.69
Соя Март 386.91 +3.86
Соев шрот Март 318.79 -2.98

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Март 189.25 +0.50
Царевица Март 190.25 +1.50
Рапица Февруари 471.00 +0.75

 

Пшеница: Пшеницата на CBOT с доставка март 2026 г. затвори на $5.10 1/2, спад от 2 цента. Слабите експортни продажби от САЩ и повишените прогнози за производството в ЕС надделяха над международните търговски заглавия, задържайки пшеницата под натиск до края на сесията.

Царевица: Царевицата на CBOT с доставка март 2026 г. приключи на $4.20 1/4, спад от 1 3/4 цента. Силните седмични експортни продажби осигуриха подкрепа, но стабилните прогнози за производството в Бразилия и изобилното глобално предлагане ограничиха последващия ръст.

Соя: Соята на CBOT с доставка март 2026 г. се установи на $10.53, ръст от 10 1/2 цента. Рязкото увеличение на експортните продажби, водено от Китай, в комбинация с по-силна от очакваното преработка по данни на NOPA и подкрепящи сигнали от политиките за биогорива, изведе соята на върха на зърнения комплекс.