Борсов Коментар 17.07.2025

USDA изненадва с бум на износа на царевица, докато климатичните рискове се засилват в ключови региони

Рекап на пазарите – Пшеница, Царевица и Соя

Пшеница

Пшеницата в Чикаго приключи сесията в четвъртък с лек ръст. Септемврийският договор за 2025 г. се повиши с 1½ цента и затвори на $5.42¾ за бушел. Пазарните нагласи бяха формирани от комбинация между облекчени опасения за доставките в Европа и ограничена наличност от Черноморския регион. FranceAgriMer потвърди, че крайните запаси от мека пшеница ще достигнат 3.87 млн. тона, значително над миналогодишното ниво. Междувременно, борсата в Росарио, Аржентина, леко понижи прогнозата си за реколтата. Алжирската поръчка за 1 млн. тона пшеница – най-вероятно от Украйна, Русия и България – потвърди растящото търсене на доставки от Черно море. Погледите са насочени и към Русия, където SovEcon леко повиши националната прогноза за добив, въпреки продължаващите проблеми с добивите в южните региони.

Царевица

Царевицата също приключи сесията в четвъртък силно, завършвайки на $4.07¾ за бушел, с ръст от 2½ цента за деня. Седмичният доклад на USDA за износа даде тласък на пазара, като продажбите на стара реколта достигнаха 594 000 тона – значително над очакванията. Данните за етанола също оказаха подкрепа – дневното производство остана стабилно на 1.087 милиона барела, а запасите спаднаха до 23.635 милиона барела. Прогнозата за производството на царевица в Бразилия бе леко повишена до 131.2 млн. тона заради благоприятните климатични условия въпреки бавния напредък на жътвата. В същото време, в България секторът на царевицата е на ръба на колапс поради тежка суша и жеги, което допълнително намалява регионалната наличност.

Соя

Соята завърши деня в четвъртък с рязък ръст – предният договор поскъпна с 19¼ цента до $10.32¾ за бушел. Покачването се дължи на силно търсене за износ, ограничени световни запаси и благоприятни вътрешни данни. USDA потвърди частна продажба на 120 000 тона соя за маркетинговата година 2025/26. Данните за месечната преработка през юни също подкрепиха пазарите, достигайки рекорд от 185.709 милиона бушела. Цените на соевото брашно се покачиха с $2.20/тон, а на соевото масло с 20–24 пункта. Прогнозите за вноса на соя от Китай за юли нараснаха до 10.5 млн. тона, което допълнително потвърждава силното глобално търсене.

CBOT
Чикаго Контракт USD/mt +/-
Пшеница Септември 196.03 -2.85
Царевица Септември 158.26 -1.28
Соя Август 375.34 +2.94
Соев шрот Август 296.19 +0.33

 

EURONEXT
Париж Контракт EUR/mt +/-
Пшеница Септември 199.50 +1.00
Царевица Август 205.50 -1.00
Рапица Август 478.75 +7.00

 

Ключови глобални развития с влияние върху зърнените пазари

Изявлението на президента Тръмп, че Coca-Cola ще премине от царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза към захар от захарна тръстика в продуктите си за САЩ, предизвика вълнения на пазара на царевица. Макар и символичен в краткосрочен план, този ход подсказва възможни дългосрочни промени в търсенето на подсладители и баланса между захарта и царевицата като суровини.

Пазарът на пшеница получи допълнителен тласък след като FranceAgriMer прогнозира 38% ръст на износа на френска пшеница на годишна база – до 14.32 млн. тона. Износът извън ЕС се очаква да се удвои до 7.5 млн. тона, което засилва конкурентоспособността на Франция на пазарите в Северна Африка и Азия.

SovEcon повиши прогнозата си за руската пшенична реколта до 83.6 млн. тона заради подобрените условия в Централна Русия, въпреки продължаващите суши на юг. Очакванията за ечемика също бяха повишени до 18 млн. тона, докато прогнозата за царевицата остана без промяна – 14.3 млн. тона.

Австралия и Китай са на прага на пробив в търговията с рапица – планират се пет тестови пратки с общ обем до 250 000 тона, което би могло да преобърне глобалната търговия с рапични семена, особено на фона на напрежението между Канада и Китай.

В Южна Америка прогнозите остават оптимистични – Бразилската царевична реколта е потвърдена на 131.2 млн. тона, а прогнозата за соята в Аржентина бе повишена до 49.5 млн. тона. Това показва устойчиво възстановяване на двете ключови култури в региона след предишни климатични предизвикателства.

Соята в САЩ остава в отлично състояние – 70% от посевите са оценени като добри до отлични, което е най-високото ниво от пет години. Времето в Средния Запад е благоприятно и поддържа висок потенциал за добив, въпреки очаквани рискове от горещо и сухо време през август.

Програмата за биодизел в Индонезия набира скорост – към момента консумацията е достигнала 48% от годишната цел за 2025 г. Правителството обмисля преминаване към мандат B50, което значително ще увеличи търсенето на палмово масло. Износът на палмово масло за юни скочи с 30.5% на месечна база, като основни купувачи са Индия, Китай и ЕС.

Климатичните условия остават основен фактор. Докато Северните равнини и Средният Запад на САЩ получават благоприятни валежи, България е изправена пред задълбочаваща се суша, а за Украйна и Централна Русия се очакват силни дъждове, които могат да повлияят на качеството на реколтата в края на сезона.