Черноморски регион

Българската реколта от царевица се срива, докато пшеницата от Черноморския регион завладява Северна Африка

Фуражната пшеница изчезва заради разминаване в качеството

Пазарът на фуражна пшеница в Черноморския регион преминава през сериозно разместване. В Украйна офертите за фуражна пшеница изчезнаха в средата на седмицата, след като резултатите от жътвата показаха неочаквано високо съдържание на протеин, което пренасочи голяма част от реколтата към категорията хлебна пшеница. Това изместване в качеството значително ограничи наличността на истинска фуражна пшеница и повиши цените до $210/тон FOB в пристанищата Пивденни, Одеса и Черноморск—с $2 над скорошните оферти.

Вътрешният пазар в Украйна отрази същото напрежение, като офертите CPT също достигнаха $210/тон. Някои търговци очакват баланс, когато започне жътвата в западните региони на страната, където валежите бяха по-благоприятни. В краткосрочен план обаче това води до смесено ценообразуване и стратегии за смесване на партиди. Подобна тенденция се наблюдава и миналата година, когато цените на фуражната пшеница се изравниха с тези на хлебната с 11.5% протеин заради липса на ясно разграничени доставки.

Румъния и България също отчитат като цяло добро качество на пшеницата, особено по отношение на протеина, което допълнително ограничава производството на фуражна пшеница в региона. На практика пазарът все повече размива границата между фуражна и хлебна пшеница, тъй като търговците се адаптират към това, което е налично.

Колапс на царевицата в България заради суша

За разлика от пшеницата, секторът на царевицата в България е в криза. Продължителната суша и екстремните горещини опустошиха реколтата от царевица през 2025 г., особено в района на Русе, близо до Дунав. Земеделци като Станимир Станчев съобщават, че цели полета са изсъхнали преди да образуват кочани, което прави прибирането на реколтата невъзможно. Икономическите загуби са сериозни, а при липса на очаквана компенсация много фермери обмислят изоставяне на царевицата като култура.

И слънчогледът е засегнат, а дългосрочните опасения относно климатичната устойчивост и липсата на напояване насочват българските фермери към алтернативни култури като бял трън, рапица и грах. Въпреки това, тези преходи изискват високи първоначални инвестиции и са с ограничена краткосрочна възвръщаемост.

По-светли перспективи за маслодайните култури в региона

Въпреки проблемите в България, по-широкият Черноморско-Дунавски регион има по-оптимистична перспектива за маслодайните култури. Благоприятни климатични условия и увеличени площи се очаква да доведат до ръст от 2.4% на добивите през 2025/26 г. в сравнение с предходната година. Русия води тази тенденция с близо 1 милион допълнителни хектара, а Унгария, Румъния и Сърбия увеличават площите си с по около 50,000 хектара.

Украйна остава основният производител на маслодайни култури в региона, осигурявайки една трета от общата реколта. Въпреки че климатичните екстреми през 2024 г. ограничиха рекордни добиви въпреки големите площи, очакванията за 2025 г. са по-благоприятни—дори при леко намалени засети площи. Украинските реколти от слънчоглед и соя изглеждат особено обещаващи този сезон, въпреки че геополитическите и регулаторни рискове остават съществени.

Геополитическо напрежение затъмнява търговската политика

Търговските отношения в Черноморския регион стават все по-сложни. На 14 юли пет държави от ЕС—Полша, Унгария, Словакия, Румъния и България—изразиха твърдо несъгласие с ревизираното търговско споразумение между ЕС и Украйна по рамката DCFTA. Те твърдят, че актуализираният пакт застрашава местните аграрни пазари чрез неконтролирани украински вносни продукти.

Въпреки уверенията от Европейската комисия, че споразумението защитава интересите на фермерите, тези страни настояват за съществени корекции, което удължава несигурността за украинските износители на зърно, които разчитат силно на достъпа до пазара на ЕС след изтичането на временните търговски облекчения през юни.

Алжир се обръща към Черноморския регион за пшеница

Растящият експортен потенциал на региона се подчерта от мащабния търг за пшеница в Алжир тази седмица. Страната reportedly е закупила над 1 милион тона пшеница, голяма част от която вероятно ще бъде доставена от Украйна, Русия и България, при средна цена CNF от $257/тон. Това засилва позициите на Черноморския регион на пазарите в Северна Африка, които традиционно се доминират от Франция, на фона на глобалното търсене на високопротеинова и конкурентна по цена пшеница.

Доставките ще бъдат разпределени в три времеви прозореца през октомври. Въпреки известна неяснота относно точния произход, търговците широко очакват страните от Черноморския регион да поемат основната част от изпълнението. Търгът идва само месец след предишната покупка от 550,000 тона, показвайки силно търсене и нарастващо доверие в надеждността и ценовата конкурентоспособност на региона.

Пазарът на зърно в Черноморския регион в момента е белязан от рязко ограничена наличност на фуражна пшеница, кризисна ситуация с царевицата в България и нарастващо значение в глобалния експорт, особено към Северна Африка. Докато климатични екстреми, промени в качеството и търговски дебати продължават да оформят пазарните основи, гъвкавостта и устойчивостта стават жизненоважни за производителите и износителите.

Следващите седмици—особено напредъкът на украинската жътва и търговските преговори с ЕС—ще бъдат решаващи за това какъв ще бъде приносът на региона към глобалните потоци на зърно.