Пшеница
Пазарът на пшеница започна търговската сесия във вторник с леки ръстове, като юлският контракт на борсата в Чикаго за 2025 г. отвори при $5.36½ за бушел, което е увеличение с 3¾ цента след спад от 7¼ цента в понеделник. Натискът в началото на седмицата бе свързан с подобрени прогнози за времето и смесени оценки на USDA за състоянието на културите. Зимната пшеница е 93% с класове, малко над средното ниво, но жътвата е бавна – едва 10% е прибрана. Оценките за състояние паднаха до 52% добро/отлично, спад с 2% спрямо миналата седмица. Пролетната пшеница обаче показа подобрение, с 57% оценени като добро/отлично. Седмичните инспекции за износ достигнаха 388,752 тона, като Нигерия е водещата дестинация. В Европа, засяването на пшеница във Франция е леко коригирано надолу, което добави умерена подкрепа за пазарните очаквания.
Царевица
Фючърсите на царевицата отчетоха слаби печалби в началото на търговията във вторник, като юлските контракти за 2025 г. стартираха при $4.34¾ за бушел, покачване с ½ цент след рязък спад от 9¾ цента ден по-рано. Загубите в понеделник се дължаха на добри условия за отглеждане в САЩ и слаби данни за износа. USDA отчете, че поникването на царевицата е 94%, съвпадащо със средното за пет години, а оценките за състояние се повишиха до 72% добро/отлично. Инспекциите за износ достигнаха 1.673 млн. тона – лек спад спрямо предходната седмица, но с 21% повече спрямо миналата година. Япония е основен купувач. Въпреки силния износ, пазарът остава предпазлив заради негативната краткосрочна перспектива и опасенията за лятното време.
Соя
Соята започна деня без промяна, като юлският контракт за 2025 г. остана на $10.69¾ за бушел, но впоследствие се покачи с 1½ цента в ранната търговия. Сесията в понеделник завърши стабилно, подкрепена от силата на пазара на соево олио. Въпреки това, фючърсите на соевия шрот бяха под натиск след съобщението на EPA относно изискванията за биогорива. Данните за напредъка показват, че засяването е на 93%, малко под петгодишната средна стойност, а оценките за състояние паднаха до 66% добро/отлично. Инспекциите за износ намаляха значително до 215,803 тона, което е спад с 61% седмично, като Германия бе водещ вносител. Последните данни на NOPA показват преработка за май в размер на 192.83 млн. бушела – рекорд за месеца, но под очакванията. Запасите от соево олио спаднаха значително, което донякъде подкрепи комплекса.
Ключови глобални развития, оформящи днешното пазарно настроение
Румъния отново е на път да стане водещият износител на пшеница в Европа, очаквайки най-голямата си реколта от 1997 г. насам. С прогноза за 12.2 млн. тона през 2025–26 г. и благоприятно време в края на развитието, пазарът на румънска пшеница придобива световно значение, особено след като CME обмисля нови контракти за Черноморския регион, базирани на пристанищата в Румъния и България.
В САЩ последната актуализация на USDA за напредъка на културите показа смесена картина. Докато състоянието на царевицата и соята се подобри леко, рейтингите на зимната пшеница се понижиха. Жътвата върви бавно, а инспекциите за износ показват слабо търсене, особено при соята. Преработката на соя през май достигна рекорд за този месец, но остана под очакванията поради намалени маржове и излишък от соеви продукти.
В района на Черно море цените на руския износ на пшеница отслабнаха миналата седмица поради началото на жътвата и подобрени прогнози за добив. Новите FOB оферти за новата реколта паднаха до около $222–$229 за тон, докато прогнозата за националната реколта се повиши до 82.8 млн. тона. Въпреки това, части от южна Русия, като Ростовска област, страдат от суша и обявено бедствено положение.
В Южна Америка втората реколта от царевица в Бразилия напредва бавно заради задържаща се влага, особено в щатите Мато Гросо до Сул и Парана. AgRural съобщава, че до 12 юни са прибрани едва 5.2% от реколтата – много под 21% за същия период миналата година. Прогнозите сочат, че по-сухо време може да ускори прибирането в Мато Гросо, но в другите райони ще продължат закъсненията.
Глобалната перспектива за предлагането на пшеница остава стабилна, като LSEG прогнозира лек спад в производството през 2025/26 до 796.44 млн. тона. Макар производството да изостава от очакваното търсене, началните запаси се очаква да компенсират разликата. Натиск върху цените продължава поради ранни жътви и подобрени условия в Северното полукълбо.
Пазарът на царевица продължава да се сблъсква с ограничено глобално предлагане въпреки благоприятното време в северното полукълбо. Притесненията остават заради горещото и сухо време в САЩ, югоизточна Европа и Украйна през юли и август. Преговорите между ЕС и Украйна за квоти за внос и последните дискусии между САЩ и Китай добавят нови измерения към търговската несигурност.
На пазара на соя вниманието е насочено към метеорологичните условия в САЩ и предстоящия доклад на USDA за площите. Ранният оптимизъм около условията за отглеждане донякъде намалява безпокойствата, но търговските отношения с Китай и потенциални промени в изискванията за биогорива продължават да оказват влияние.
Селскостопанският сектор на Украйна се подготвя за по-слаби добиви от зимните култури заради продължителна суша и намалени площи. Въпреки доброто време през май, междурегионалните различия и по-малката площ вероятно ще доведат до по-слаби резултати от средните за последните пет години. Производството на рапица се очаква да нарасне, докато площите за царевица и слънчоглед ще намалеят.
Предложените от украинското правителство експортни мита за рапица и соя предизвикаха силна критика от фермерски и износителски организации, които предупреждават за спад в продажбите и рентабилността. Политиката, която изключва директните фермерски и кооперативни износи, е част от по-широки усилия за насърчаване на вътрешната преработка и износ на продукти с добавена стойност.
Китай одобри придобиването на Viterra от Bunge, но наложи строги условия за поддържане на справедливи цени и надеждни доставки. Сливането трябва да докладва продажбите си на регулаторите и да осигури прозрачност при ценообразуването – знак за засилен контрол върху консолидацията на пазара.
В Индия мусонът се възобнови след временно прекъсване, давайки надежда за растеж на реколтата в зърнопроизводителните райони. Очаква се бързо разпространение на дъждовете и наднормени валежи през втората половина на юни.
Износът на палмово масло от Индонезия нарасна с 43.3% на месечна база през май, отразявайки силното търсене от Индия, Китай и ЕС. Този ръст може да повлияе на пазара на растителни масла и косвено да засегне динамиката при соевото олио.
Френското земеделско министерство повиши прогнозите си за добив на зимен ечемик и рапица за 2025 г., подкрепени от подобрени добиви. Макар засятата площ с мека пшеница да е леко под първоначалните оценки, тя остава над миналогодишната и подсигурява стабилни перспективи за зърнените култури.