Съгласно последните прогнози на аналитичната агенция ABARES, през новия сезон реколтата от пшеница в Австралия може сериозно да пострада от метеорологичните условия, които преобладават буквално от старта на 2012/2013 МГ. Както отбелязват аналитиците, загубите могат да достигнат над 7%, като общата реколта ще достигне около 24.1 млн. тона, което е значително по-малко от предходната година.
При това житницата на страната, за която са счита Западна Австралия ще пострада най-силно от сушата. Поради недостига на влага, фермерите се притесняват за бъдещето на посевите в цялата страна. Опасенията в източните части на страната не са толкова силни, но валежите определено са малко. В тази част от Австралия се произвежда високо протеинова пшеница.
Търговците отбелязват, че традиционно евтината австралийска пшеница, преди била основен конкурент на скъпата американска царевица, сега активно губи своите пазарни позиции. В последните седмици азиатските търговци се пренасочват към покупка на американска царевица предвид по-атрактивната и цена.
Съгласно последната прогноза на USDA за производството на пшеница в Австралия през сезон 2012/2013 МГ, то е прогнозирано на 26 млн. тона /29.5 млн. тона през 2011/2012 МГ/. Експорта е прогнозиран на 20.5 млн. тона /22.5 млн. тона през 2011/2012 МГ/.
Постепенно се намаляват се възможностите за евтина доставка на фуражни зърна в света. Проблемите в традиционните евтини износители Черноморски регион, ЕС, Австралия, Аржентина неминуемо ще окажат влияние върху цените през 2012/2013 МГ. Очаквам общо понижение на износа на пшеница от тези страни да бъде в рамките на 18-24 млн. тона. Това намаление ЕВЕНТУАЛНО ще бъде компенсирано от по-евтини доставки на царевица в САЩ. В случай, че в САЩ реколтата от царевица не е на високите нива, които се прогнозират, ще бъде загубена и последната възможност за евтино фуражно зърно в света през следващата маркетингова година. Предполагам, че настоящите цени на зърната отразяват най-добрия засега възможен вариант за купувачите на пазара. От тук нататък ще са възможни само намаления реколтите и повишения на цените въпреки влошената икономическа обстановка.