Към 2030г от износител, Русия ще се превърне във вносител на зърно. Финансово и техническо отслабване на селското стопанство няма да даде възможност отрасълът да се противопостави на влошаващите се природни условия. Това е становище на Центъра за икономика на окръжаващата среда и природни ресурси. Ще се наложи преориентация на аграрно-промишления комплекс към отглеждане на лозя, соя и царевица.
Климатичните изменения, т.е. глобалното затопляне, заплашва отглеждането на зърнени култури. Тенденцията към увеличаване експорта на пшеница от страната, може да се промени и да се превърне в импорт, който да достигне 2-3 милиарда USD. Тези резултати контрастират със стремежа на Русия за увеличение на експорта, а и поставят под съмнение самообезпечението със зърно в страната.
Спадане на добивите се наблюдава през 2012г със 17% спрямо средното ниво за последните пет години 2006-2010г и с 25% спрямо 2011 година. Като резултат за крайните потребители се получава значителен ръст при цените на зърното и другите хранителни продукти.
Прогнозните модели показват, че затоплянето на климата в Русия ще продължи. За периода 2041-2060г се очаква повишение на температурите с 2-3.2 градуса, а в периода 2061-2099г с 4.2-8.9 градуса. Влошените природни условия още през 2050г ще доведат до спад на добивите със 17%. В Централния, Приволжския и Уралския федерални окръзи добивите ще спаднат катастрофически с 14%, 30% и 38% към 2050 година. Към 2050г на значителни площи в южните части на страната отглеждането на пшеница ще бъде невъзможно.
Спадането на добивите ще поддържа високи цените на зърното по световните пазари.
Руските земеделци са все по-силно финансово уязвими, но и все по-малко технически оборудвани, за да противостоят на климатичните промени.