Лятото настъпва, а въпроса за реколтата в Русия все още остава отворен. Природните условия изнервят търговците и производителите още от началото на годината. За разлика от търговците и производителите представителите на властта оптимистично заявяват, че реколтата ще е на нивото от предходната година. Поради това не би следвало прогнозите на политиците да се разглеждат сериозно и затова анализаторите от Agroinsurance.com са представили техен поглед върху ситуацията.
Хидрометеорологичната служба на Русия дава точна прогноза: в повече от 10 региона на страната ще има необичайно топло и сухо лято. Това ще донесе не малки проблеми на производителите свързани със студовете през зимата и засушаването през пролетта. Съгласно прогнозата на анализаторите реколтата в Краснодарския край ще бъде с 27-29% по-ниска от реколтата през миналата година.
Рекордна реколта не се предвижда и в Кубан. Като първа причина за това е голямото закъснение в стартирането на пролетната сеитба, а дъждовете са били не повече от 50% от нормата. Друг фактор са температурите, които са с 5-7 градуса по-високи от обикновеното. Всичко това ще окаже влияние на обема и качеството на реколтата.
Ставрополския край, входящ в числото на основните износители на зърно също страда от рекордни жеги и суша. През Април дъждовете средно са били 26 мм/квм или 58% от нормата. Количеството на валежите не достигна 50% от нормата и през първата половина на м.Май, а са били 10% от нея.
Толкова ниски показатели в съчетание с аномалните горещини не дават основание за оптимистична прогноза. По данни на Agroinsurance.com среднодневната температура на въздуха през Април е с 28% над нормата. Друг фактор са масовите нашествия на мишки в полетата. В изследването са попаднали 620 хил. декара, от които на 30% от площите мишките са били значително количество.
Създава се впечатление, че към Ставрополския край са насочени всички природни бедствия едновременно. През есента по времето на сеитбата времето силно се захлади, с което посевната кампания се забави.
Централните райони страдат от недостиг на влага. Априлските дъждове, които бяха повече отколкото на Юг са донесли на земеделците надежда за по-добра реколта, но не за дълго. Влагата бързо се изпарява и посевната кампания е извършена в много кратки срокове. Сега производителите се опасяват, че поникването няма да е масово и посевите качествени.
Agroinsurance.com отбелязват, че въпреки тези проблеми, руските чиновници не се страхуват от сушата. Очакванията са им за реколта в рамките на 94-100 млн. тона. Проблемите в Русия са подобни и на проблемите в Европа, където студовете през зимата са основната причина за намаляващите прогнози за реколтата.
По последни данни, ситуацията с реколтата в съседна Украйна също се приема не еднозначно особено в източните райони – Харковска и Луганска области. Тази райони също силно са засегнати от сушата. Валежите през последните 20 дена донякъде подобриха ситуацията.
Като заключение мога да посоча моите прогнози за реколтата в Русия: пшеница около 50 млн. тона. В Украйна: пшеница около 12-14 млн. тона. Сушата в Сибир /който не е район за износ на пшеница/ също ще намали реколтата в района вероятно с около 25-30%.