Зърнени контракти започнаха седмицата с понижение. Пшеничните фючърси завърши търговската сесия в понеделник в червената зона. Натиска върху пшеница дойде от спада в цените на съседните пазари на царевицата и соята. Продължава и негативното влияние и от конкуренцията с черноморското зърно. Според новите данни от прогнозите, Русия ще може да изнесе повече, отколкото се очакваше от западните анализатори. Въпреки това, към края на търговията, на пшеницата и се отдаде да се възстанови донякъде чрез покриване на къси позиции. Много от участниците на пазара купиха обратно по-рано продадените договори на CBOT.
В царевичния сектор времето имаше доминиращо влияние и свързаните с това очаквания. Според последните данни, условията за развитие на посевите се подобряват и обещават да бъдат по-добри от очакваните от метеоролозите. Дъждовете през уикенда се оказаха изключително благоприятни след жегата през миналата седмица и ще доведат до значително увеличение на добива. Допълнителен натиск върху котировките дойде от спада в цените на пазара на суровия петрол. Участниците в сектора са решили да намалят рисковете, поради несигурността по отношение на икономическото положение на САЩ. Инвестиционни фондове са продали около 10 000 договора за царевица.
Обема на търговията в понеделник в Европа бе минимален. Цената на европейската пшеница падна, следвайки американския пазар. Цените в ЕС продължават да се влияят от засилената конкуренция от страна на черноморското зърно, казаха трейдъри.
Европейците са смутени от честото завишаване на прогнозата за износа на руска пшеница. В началото на юли, USDA прогнозира 12 милиона тона износ от Русия през сезон 2011/12. На 21 юли руската министърка на земеделието направи прогноза за 16 милиона тона (18 милиона тона общ зърнен износ), а вчера тя не изключи износа на страната да е 18 милиона тона пшеница (20 млн. тона общ зърнен износ).
Но от друга страна, времето в страните от ЕС безпокои участниците. Така че, цената на пшеницата в ЕС ще остане нестабилна, смятат от Rabobank.