В края на миналата седмица, фючърсните контракти на царевицата, търгувана в Чикаго достигнаха рекордни нива. Световните запаси може да паднат рязко, поради намалените насаждения в САЩ във връзка с неблагоприятни метеорологични условия. А САЩ са световен лидер в производството на царевица. Освен това, нараства търсенето на царевицата както фураж, така и за промишлени цели.
Световните запаси преди прибирането на реколта 2012 г. в Северното полукълбо ще бъдат 111,89 милиона тона. Това е по-ниско от 129,14 милиона тона, което се очакваше през май.. Нивото на резервите в САЩ през 2012 г. ще бъдат най-ниските за последните 16 години.
Американското министерство на земеделието обяви, че доставките на царевица ще бъдат ограничени най-малкото поне до края на следващия сезон, а това ще означава, че цените ще се повишат отново, твърдят анализатори.
В края на миналата седмица, фючърсите на царевицата поскъпнаха с 1,8% до 7,9975 долара за бушел. Предишния ценови рекорд за всички времена беше 7,9925 долара за бушел през юни 2008 година. През последната седмица стойността на договорите за доставка на царевица нараснаха с 4,4%.
Американската реколта от царевица може да бъде с 2,3% по-малко от очакваното през май, заради проливните дъждове в Средния Запад на САЩ, които наводниха полетата и почвата стана прекалено влажна за сеитба.
Повече от една трета от площите в Средния Запад са били засети през втората половина на май, заради прекомерните валежи.
Очакванията за тази година бяха за рекордна реколта, която да попълни запасите в света, твърдят експерти.
Царевицата е зърното с най-голяма реколта в САЩ. През 2010 г. нейната стойност бе оценена на 66,7 милиарда долара.
В същото време около 50% от обработваемата земя в щата Канзас е под тежка суша още от края на май. Приблизително за 12% от общата засята площ с пшеница ситуацията е критична.
Фермерите в Оклахома и Тексас страдат заради подобни климатични условия. Става очевидно, че щетите върху реколтата от зимна пшеница ще бъдат значителни в тези региони. Има някои области, в които фермерите няма дори да направят опит за прибиране на реколтата, тъй като почти всички посеви са просто пресъхнали.
Приблизително 55% от пшеницата в Канзас е в лошо състояние, заяви представител на американското министерство на земеделието. В Тексас и Оклахома, тези цифри са съответно 75% и 80%.
Според щатската метеорология, през последния месец, валежите са по-малко от половината от нормата, на по-голямата част от горепосочените щати.
Според експертите на USDA, производството в Тексас, сравнено със сезон 2010, ще намалее с 63%, в Оклахома с 38% , в Канзас с 27%.
Въпреки това, метеоролозите все още дават надежда на фермерите, че в близко време ще паднат валежи и положението им ще се подобри малко.