Пшеничните котировки продължават да падат

На търговската сесия във вторник на CBOT зърнокотировките завършиха в различни посоки. Пшеницата отново затвори в червената зона и то с немалко намаление на цената. Много повече обаче от юлския контракт на мека пшеница на CBOT, паднаха фючърсите на MGEX / борсата в Минеаполис/. Пролетната пшеница показа силен спад, след скорошното рали, по време на което достигна 3-годишен връх.

 

Необичайно успешната жътва на зимната пшеница в САЩ  добавя ценови натиск върху контрактите на CBOT  и KCBT: пазара усеща прилива на нови предложения, попълващи оскъдните запаси.

 

Климатичния фактор също не е пренебрегнат. В Западна Европа продължават валежите, така дълго чакани от сухите пшенични посеви. Във връзка с подобряване на  времето, временно утихна безпокойството на трейдърите за вредите върху посевите, и оттам за намаляване на запасите.

 

Царевичните котировки обаче, показаха известен ръст във вторник. Пазара  малко се възстанови след последните загуби. Дългосрочните договори бяха подкрепени от  засилване на външното търсене: правителството на САЩ съобщи за продажбата на 823 хиляди тона царевица на Мексико с доставка през 2011-2012 г. и 2012-2013.

 

Продажбите със срок на доставка по-напрд във времето, показват, че безпокойството на купувачите за намаляване на предлагането не е отминало, твърдят анализаторите. "Те се опитват да натрупат запаси" - каза Larry Glenn, експерт от Frontier Ag.

 

Цената на пшеницата в ЕС падна по време на търговията във вторник на фона на подобряването на климатичните условия за растежа и сеитбата пшеница в САЩ и Европа, както и в Китай. Дъждовете от уикенд в Германия и Франция, помогнаха да се изтрие страховете за лоша реколта 2011-2012, въпреки че много търговци смятат, че посевите вече са претърпели непоправима вреда.

 

Топлия и сух въздух в някои райони на Централния Запад на САЩ и Великите равнини дава възможност за ускоряване на сеитбата. Засушаването в Китай, вероятно ще доведе до по-малки щети на реколтата от есенници, отколкото се смяташе досега от експерти. Освен това, жътвата на есенниците в Китай е в разгара си.