В сряда, зърнокотировките на CBOT приключиха търговска сесия в различни посоки. Пшеницата затвори в червената зона с рязък спад за втори ден. Спадът на пшеницата продължава като реакция на играчите на скорошното възобновяване на руския износ. Играчите видяха перспектива за ръст на световните запаси на зърно, когато Русия се върне на световния пазар от 1 юли. Основните купувачи на относително евтина руска пшеница са страни от Азия и Близкия Изток.
Важен фактор, който влияе на движението на котировките е подобряването на метеорологичните условия в Западна Европа. В страните от ЕС, особено Германия и Франция, идват дъждове, които ще помогнат на пшеницата до известна степен да се възстанови от сушата. Така че, безпокойството на трейдърите, за намаляване на реколтите поради неблагоприятни метеорологични условия, се поохлади малко, което допълнително натисна фючърсите.
Царевичния пазар показва обратната тенденция. Цената на царевицата в сряда се повиши, на фона на опасенията за сеитбата и. Участниците смятат, че забавянето на сеитбата ще става по-сериозно, поради неблагоприятните атмосферни условия. Компанията Linn Group е извършила ревизия на майските си прогнози за посевните площи и преизчисли, че може да достигнат 87,2 милиона акра (-2,5% през май). В доклада на групата от компании също посочиха, че въпреки средните добиви, запасите ще бъдат изключително оскъдни.
Пшеницата от ЕС поевтиня в сряда, на фона на понижението в Чикаго до двуседмично ниво. Натиск на цените оказа и подобряването на климатичните условия за посевите в Германия и Франция, където скоро се очакват дъждове над основните производствени райони за пшеница. Възможно е, тези условия да останат до средата на юни, предполагат метеоролозите. Освен това, на цената на пшеницата вероятно е повлияло отслабенето търсене от страна на Мароко: реколтата от пшеница в страната ще нарасне с 21% тази година.